Szymon Hołownia zapowiada pismo do Moniki Pawłowskiej. Chodzi o mandat Mariusza Kamińskiego

- Otrzymałem dziś tak długo wyczekiwaną korespondencję z PKW. Przewodniczący PKW, w odpowiedzi na moją prośbę, wskazał trzy kolejne osoby do objęcia mandatu, z prawem objęcia mandatu po byłym pośle Mariuszu Kamińskim

Aktualizacja: 08.02.2024 13:27 Publikacja: 08.02.2024 13:18

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Są to Monika Jolanta Pawłowska, Beata Małgorzata Strzałka oraz Ryszard Jan Madziar. To pismo PKW znacie już państwo. PKW stoi na stanowisku, że nie jest organem, który chciałby zaangażować się w trwający proces polityczny, jest organem apolitycznym — mówił Hołownia.

Szymon Hołownia: PKW nie rozstrzyga czy doszło do wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego

- PKW stwierdza, że nie rozstrzyga czy doszło do wygaśnięcia mandatu, czy nie doszło. Stwierdza, że mamy dwa orzeczenia SN w tej sprawie. Natomiast ja w tej sprawie i chyba nie tylko ja nie mam żadnych wątpliwości. Przypominam państwu postanowienie SN z 10 stycznia 2024 roku, w którym postanowieniu SN stwierdza, że nie uwzględnia odwołania Mariusza Kamińskiego. Dla mnie stan faktyczny i prawny nie budzi wątpliwości — dodał.

Czytaj więcej

Hołownia podpisał, Kamiński i Wąsik nie są posłami. Pałac Prezydencki: Nie ma podstawy

Szymon Hołownia: Monika Pawłowska będzie mieć siedem dni na decyzję ws. mandatu Mariusza Kamińskiego

Hołownia zapowiedział, że prawdopodobnie jutro wystąpi z pismem z pytaniem do Moniki Pawłowskiej, czy korzysta z prawa do objęcia mandatu po Mariuszu Kamińskim.

Jak dodał Pawłowska będzie mieć 7 dni na odpowiedź . - Jeśli będzie negatywna będziemy wysyłać korespondencję do kolejnej osoby — dodał.

Szymon Hołownia o zmianach w TK: Najpierw przygotujmy projekt zmiany konstytucji

Hołownia był następnie pytany m.in. o to, kiedy Sejm zajmie się kwestią zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

- Rozmawiamy z panem ministrem (sprawiedliwości Adamem) Bodnarem stale, praca trwa - odparł.

- My, ja, Polska 2050 stoimy na stanowisku, że jeśli rzeczywiście Sejm miałby stawiać diagnozę ws. TK, to powinien jednocześnie położyć na stole receptę. Jaką receptę? Jeśli diagnozą jest uchwała, to receptą powinny być projekty ustaw i zmiany konstytucji — dodał.

Nie tylko ja czekam, aż pan prezes wróci z tej długiej kosmicznej podróży, którą z taką pasją odbywa

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu

- Uchwały powinny być maksymalnie precyzyjne, objawy choroby, która toczy TK powinny być precyzyjnie wymienione. Wierzę, że będziemy z tym gotowi szybko. Może będziemy gotowi na następne posiedzenie Sejmu? Pewnie nie zdążą nas do tego czasu zdelegalizować pani Pawłowicz z panią Przyłębską, ale będziemy, w przerwie od planowania mordów politycznych, będziemy śledzić ich poczynania — mówił też Hołownia nawiązując do informacji „Rzeczpospolitej” o planach PiS ws. wniosku o delegalizację partii rządzących oraz wypowiedzi Kaczyńskiego o tym, że w Polsce może dojść do zabójstw politycznych.

- Nie tylko ja czekam, aż pan prezes wróci z tej długiej kosmicznej podróży, którą z taką pasją odbywa — dodał. 

Dlaczego mandat Mariusza Kamińskiego został wygaszony ostatecznie a Macieja Wąsika nie?

Hołownia wygasił mandaty Kamińskiego i Wąsika po skazaniu ich prawomocnym wyrokiem przez sąd okręgowy w Warszawie na dwa lata więzienia w związku z udziałem w tzw. aferze gruntowej.

Czytaj więcej

Wąsik: Jestem bardzo przywiązany do funkcji posła, chciałbym wykonywać mandat

Obaj posłowie odwołali się od tej decyzji do SN. Politycy chcieli, aby sprawę rozpatrzyła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, Hołownia skierował sprawy do Izby Pracy i Polityki Społecznej. Ostatecznie sprawę Kamińskiego rozpatrzyły obie Izby — Izba Pracy podtrzymała decyzję marszałka, a Izba Kontroli Nadzwyczajnej ją podważyła, ale sprawą Macieja Wąsika zajęła się tylko ta pierwsza Izba ponieważ jeden z sędziów Izby Pracy przeniósł dokumentację do Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Hołownia nie uznaje orzeczenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej ponieważ jej status, w związku z zasiadaniem w Izbie tzw. neosędziów, czyli sędziów wyłonionych przez zreformowaną przez PiS KRS, której członków nie wybrali przedstawiciele samorządu sędziowskiego, jest podważany przez trybunały europejskie.

- Są to Monika Jolanta Pawłowska, Beata Małgorzata Strzałka oraz Ryszard Jan Madziar. To pismo PKW znacie już państwo. PKW stoi na stanowisku, że nie jest organem, który chciałby zaangażować się w trwający proces polityczny, jest organem apolitycznym — mówił Hołownia.

Szymon Hołownia: PKW nie rozstrzyga czy doszło do wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść