Prof. Andrzej Zoll o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. budżetu: Nie doczytał konstytucji

Prezydent nie miał prawa oceniania wyroku sądu okręgowego wydanego 20 grudnia 2023 roku ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - mówił w rozmowie z TVN24 prof. Andrzej Zoll, były prezes TK.

Publikacja: 01.02.2024 08:22

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda 31 stycznia podpisał budżet a jednocześnie wysłał go do Trybunału Konstytucyjnego powołując się na fakt, że w głosowaniu nad budżetem nie brali udziału Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, których mandaty — po skazaniu ich prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia — wygasił marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Jego decyzję podważyła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, a podtrzymała ją - w sprawie Mariusza Kamińskiego — Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Prof. Andrzej Zoll o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. budżetu: Trybunał Konstytucyjny nie ma takiej kompetencji

- Prezydent niedokładnie doczytał konstytucję. Trybunał Konstytucyjny nie ma takich kompetencji, aby wypowiadać powszechnie obowiązującą wykładnię ustaw. A ten problem, który chciałby rozwiązać prezydent, dostać odpowiedź na to pytanie: czy to są posłowie i czy Sejm może w nieobecności dwóch osób uchwalać ustawy, rozstrzygnięcie go nie należy do Trybunału Konstytucyjnego. To kwestia indywidualna i wymaga wykładni ustawy, a nie odpowiedzi czy ustawa jest zgodna z konstytucją - skomentował tę decyzję prof. Zoll.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Prezydent Andrzej Duda kieruje budżet do TK i dolewa solidną porcję benzyny do ogniska polskiego sporu

- Cała ta dyskusja oparta jest na interpretacji przez prezydenta, że jego decyzja w 2015 roku do dziś obowiązuje. To jest właśnie chyba niedoczytanie konstytucji. Artykuł 99 ustęp 3 wyraźnie mówi, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może być członkiem parlamentu, skazana na karę pozbawienia wolności. Konstytucja wyraźnie mówi, że osoba, która nie jest skazana prawomocnym wyrokiem, musi być uznawana jako osoba niewinna — kontynuował były prezes TK.

Ci dwaj panowie nie mają mandatu, nie są posłami od 20 grudnia 2023 roku. Tu jest problem

Prof. Andrzej Zoll o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami od 20 grudnia 2023 roku

- Prezydent nie miał prawa oceniania wyroku sądu okręgowego wydanego 20 grudnia 2023 roku skazującego tych dwóch panów na karę dwóch lat pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne. Tu właśnie artykuł 99 konstytucji powoduje, że te osoby nie mogą być w parlamencie i ze mandat tych osób zostaje wyłączony w momencie ogłoszenia wyroku skazującego — stwierdził też prof. Zoll.

Czytaj więcej

Prezydent odsyła budżet do TK. Posłanka KO nie wyklucza przedterminowych wyborów

Prof. Zoll stwierdził jednocześnie, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie miała kompetencji wypowiedzenia się w sprawie wyroku sądu okręgowego z grudnia 2023 roku.

- Ci dwaj panowie nie mają mandatu, nie są posłami od 20 grudnia 2023 roku. Tu jest problem — podsumował.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"