Włodzimierz Czarzasty: Pan prezydent jeszcze półtora roku sobie poułaskawia

Wyśle pan prezydent ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego, to wyśle. Nie wyśle, to nie wyśle. My już naprawdę łapiemy dystans, robimy swoje - mówił w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu z Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Publikacja: 29.01.2024 22:21

Włodzimierz Czarzasty: Pan prezydent jeszcze półtora roku sobie poułaskawia

Foto: Lewica/mat.pras.

Włodzimierz Czarzasty mówił w „Kropce nad i” o tym, czego nie może wybaczyć Prawu i Sprawiedliwości po ośmiu latach rządów. Podkreślił, że jest to przede wszystkim trwający do tej pory podział w społeczeństwie, który nazwał „absolutnym absurdem”. Drugą niewybaczalną według Czarzastego rzeczą jest sprawa Pegasusa, którego używano do podsłuchiwania polityków opozycji i przedstawicieli innych zawodów, którzy okazywali niechęć rządom PiS.

Czarzasty nawiązał przy tym do sprawy ułaskawionych przez prezydenta Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a skazanych za nadużycie władzy w tzw. aferze gruntowej.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Andrzej Duda i Donald Tusk będą współpracować? Polacy nie mają wątpliwości

- Powiem rzecz, która panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie się nie spodoba — zapowiedział wicemarszałek.

Stwierdził, że jest prawdopodobne, że obaj ułaskawieni politycy wkrótce znów trafia do więzienia, bo "może się tak zdarzyć, że rola tych panów  w całej sprawie Pegasusa będzie dosyć znaczna".

Czarzasty dodał, że Andrzej Duda może „przez rok jeszcze sobie poułaskawia”, ale musi pamiętać, że kończy mu się kadencja. - Przyjdzie następny prezydent i myślę, że będzie trochę bardziej sprawiedliwy, (...). Patrzę, co się zdarzyło z naszym państwem polskim przez ostatnie osiem lat. Nie będzie w najbliższym czasie gorszego prezydenta niż pan prezydent Andrzej Duda — powiedział polityk Lewicy.

Włodzimierz Czarzasty: Łapiemy dystans, robimy swoje

Wicemarszałek Sejmu pytany był o sytuację, w której prezydent zdecyduje o ewentualnym odesłaniu ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego. Czarzasty stwierdził, że niczego to nie zmieni, bo rządzący będą dbać o stabilność państwa  i normalnie funkcjonować.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym II wojna światowa nadal trwa

- Nie chciałbym, żeby to arogancko zabrzmiało. Wyśle pan prezydent do Trybunału Konstytucyjnego, to wyśle. Nie wyśle, to nie wyśle. My już naprawdę łapiemy dystans, robimy swoje. Jeżeli pan prezydent uważa, że powinien wysłać, niech wyśle. Nic to nie zmieni — mówił Czarzasty.

Czarzasty: Na polityków PiS patrzę z politowaniem

Wicemarszałek Sejmu skomentował także słowa polityków obecnej opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie ustają w atakach na rządzących, szczególnie na Donalda Tuska i Adama Bodnara.

Stwierdził, że nazywanie Bodnara „rzeźnikiem”, a Tuska Hitlerem albo „rudą wroną” jest zachowaniem godnym politowania.

- My na to patrzymy, powiem szczerze, trochę z politowaniem. To świadczy tylko o tym, że PiS nie chcąc oddać władzy, szuka po omacku różnych sytuacji. Ale ja prowadzę obrady dosyć często, tak jak każdy z marszałków czy wicemarszałków. Widzę tę bezradność - powiedział Czarzasty.

Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku