Duda podjął decyzję w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. "Zwyczajnie wstyd"

Apeluję do prokuratora generalnego o natychmiastowe dalsze procedowanie mające na celu natychmiastowe wykonanie postanowienia prezydenta RP i zwolnienie z zakładów karnych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - przekazał w oświadczeniu prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 23.01.2024 17:31

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Duda w oświadczeniu przypomniał historie powstania Centralnego Biura Antykoruuoyjnego, które od 2007 roku walczyło z „rakiem korupcji”, jak mówił Duda.

Stwierdził, że od początku Mariusz Kamiński na czele CBA bezwzględnie, ale skutecznie walczył z korupcją nie tylko w urzędach, ale także na szczytach władzy i przykładem takiej walki była tzw. afera gruntowa.

Duda przekonywał, że walka z korupcją na szczytach władzy spowodowała ataki na Kamińskiego i szefostwo CBA, co skutkowało wyrokiem, który zapadł w 2014 roku, a wobec tego wyroku dla Kamińskiego i Wąsika zastosował prawo łaski.

Duda apeluje o „humanitarne postępowanie”

- Dla mnie od momentu wydania aktu łaski potwierdzonego przez TK i Sądu Okręgowego w Warszawie, panowie byli ułaskawieni — podkreślił Duda.

Prezydent skrytykował tempo działań sądownictwa i organów ścigania w kwestii osadzenia Kamińskiego i Wąsika w zakładach karnych.

- Biorąc pod uwagę niepokoje społeczne po osadzeniu panów ministrów w więzieniach, na wniosek małżonek zdecydowałem się na wszczęcie postępowania ułaskawieniowego, które zostało w całości przeprowadzone  mówił Duda.

Wyraził głębokie rozczarowanie, że mimo jego apeli prokurator generalny i minister sprawiedliwości nie zastosował zawieszenia odbywania wyroku, szczególnie Mariusza Kamińskiego, ze względu na jego stan zdrowia.

- Ubolewam, że nie było pana stać na ten ludzki gest, panie ministrze, jako byłego RPO i członka  HFPC — mówił prezydent.

- To sytuacja kompromitująca dla państwa, że ci, którzy walczyli z korupcją, są w więzieniu, a ich koledzy, oskarżeni o korupcję, idą do Parlamentu Europejskiego. Mam nadzieję, że ta kompromitacja zostanie usunięta. Bo to zwyczajnie wstyd — podsumował Duda.

Minister sprawiedliwości przekazał dokumenty ws. Kamińskiego i Wąsika

Do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęły we wtorek dokumenty z Ministerstwa Sprawiedliwości, w których szef tego resortu Adam Bodnar przedstawił swoją opinię w sprawie ewentualnego ułaskawienia przebywających w więzieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

We wtorek także, przed ogłoszeniem swojej decyzji w sprawie skazanych i byłych już posłów PiS Andrzej Duda spotkał się z ich  żonami, które wcześniej zabiegały u prezydenta o ułaskawienie mężów. 

Minister Bodnar wnioskuje o niestosowanie prawa łaski

W dokumentach, które we wtorek dotarły do Kancelarii Prezydenta, minister Adam Bodnar przekazał także swoją opinię dotyczącą prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika.

"Do akt załączony został wniosek o nie skorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem PG" - podał resort kierowany przez Adama Bodnara. We wpisie zaznaczono, że opinia prokuratora generalnego nie jest dla prezydenta wiążąca.

Czytaj więcej

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Jest opinia Bodnara

Wąsik i Kamiński skazani prawomocnym wyrokiem

Obydwaj politycy PiS, byli szefowie CBA zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu za nadużycie władzy w tzw. aferze gruntowej i skazani w powtórnym procesie na 2 lata więzienia i 5-letni zakaz sprawowania funkcji publicznych.

I obaj skazani, i prezydent Andrzej Duda utrzymują, że wyrok ten jest niezgodny z prawem, ponieważ w 2015 roku Duda ułaskawił skazanych już wówczas nieprawomocnym wyrokiem Kamińskiego i Wąsika, by, po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych umożliwić im objęcie funkcji w rządzie.

Czytaj więcej

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Hołownia: Mandaty poselskie utracili bezpowrotnie

Wielu ekspertów prawa uznaje, że ułaskawienie to było nieskuteczne, ponieważ prezydent nie może ułaskawić osób, których wyroki nie zostały uprawomocnione.

Kamiński i Wąsik w więzieniach. Protesty i żądania uwolnienia

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani 9 stycznia do odbycia kary. 9 stycznia policja weszła do pałacu Prezydenckiego, gdzie przebywali skazani na zaproszenie Andrzeja Dudy.  Mieli uczestniczyć w uroczystości nominowanie swoich byłych współpracowników, Błażeja Pobożego i Stanisława Żaryna na prezydenckich doradców. Jak później ustaliły media, mieli pozostać w Pałacu aż do 11 stycznia, i uczestniczyć tego dnia w organizowanym przez PiS „Proteście Wolnych Polaków”.

Tego samego dnia obaj skazani politycy PiS podjęli głodówkę.

Fakt zatrzymania ich w Pałacu Prezydenckim pod nieobecność Andrzeja Dudy wzbudził oburzenie i prezydenta, i prawej strony sceny politycznej. Prezydent bezskutecznie żądał od ministra sprawiedliwości uwolnienia ułaskawionych — jak argumentował - polityków. Przed więzieniami w Radomiu i Przytułach Starych koło Ostrołęki, gdzie zostali osadzeni, odbywały się protesty z udziałem polityków PiS.

Czytaj więcej

Kaczyński: Więzienie dla Kamińskiego to akt zemsty za sukcesy rządu PiS

W związku z nieskutecznością tych wezwań 11 stycznia Duda zdecydował o wszczęciu procedury ułaskawieniowej, która jest czasochłonna, ponieważ wymaga przedstawienia opinii prokuratora generalnego. Duda argumentował jednak, że akt łaski, który skutkuje natychmiastowym uwolnieniem, zastosował już wobec Kamińskiego i Wąsika w 2015 roku.

Prezydent zwrócił się do prokuratora generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonania kary i natychmiastowe zwolnienie byłych ministrów. Do chwili przekazania dokumentów do Kancelarii Prezydenta  minister sprawiedliwości nie zarządził przerwy w odbywaniu kary przez Kamińskiego i Wąsika.

Duda w oświadczeniu przypomniał historie powstania Centralnego Biura Antykoruuoyjnego, które od 2007 roku walczyło z „rakiem korupcji”, jak mówił Duda.

Stwierdził, że od początku Mariusz Kamiński na czele CBA bezwzględnie, ale skutecznie walczył z korupcją nie tylko w urzędach, ale także na szczytach władzy i przykładem takiej walki była tzw. afera gruntowa.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Trzecia Droga rozpoczyna kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Potrzebujemy pokoju"
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wylosowano numery list
Polityka
Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem"
Polityka
Tomasz Siemoniak po Kolegium ds. Służb: Trwają przeszukania i przesłuchania
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Sondaż przed wyborami do PE: KO o włos przed PiS