Elon Musk przyleci do Polski. Przemysław Czarnek zaprasza go, by odwiedził Kamińskiego i Wąsika

Miliarder Elon Musk, właściciel Tesli i platformy X, znanej wcześniej jako Twitter, ma w przyszłym tygodniu odwiedzić Polskę. Z tej okazji w mediach społecznościowych napisał do niego były minister edukacji Przemysław Czarnek.

Aktualizacja: 19.01.2024 08:59 Publikacja: 18.01.2024 23:33

Poseł PiS Przemysław Czarnek chce, by Elon Musk odwiedził miejsca osadzenia Mariusza Kamińskiego i M

Poseł PiS Przemysław Czarnek chce, by Elon Musk odwiedził miejsca osadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Foto: PAP/Piotr Polak, Kirsty Wigglesworth / POOL / AFP

Miliarder Elon Musk, właściciel Tesli i platformy X, znanej wcześniej jako Twitter, ma w przyszłym tygodniu odwiedzić Polskę.

Według Bloomberga, przylot Elona Muska do Polski organizuje European Jewish Assosciation (EJA), organizacja reprezentująca społeczności żydowskie w całej Europie. Już kilka miesięcy temu rabin Menachem Margolin – jej przewodniczący – podczas dyskusji na platformie X zaprosił Elona Muska do odwiedzenia Auschwitz-Birkenau, a ten wstępnie przystał na propozycję.

Czytaj więcej

Elon Musk w przyszłym tygodniu ma przylecieć do Polski. Z kim się spotka?

Elon Musk - wizyta w Polsce

Musk ma wziąć udział w sympozjum w Krakowie i ceremonii w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz w ramach poświęconego antysemityzmowi wydarzenia organizowanego przez EJA. Według informacji Bloomberga, podczas sympozjum w Krakowie Elon Musk ma wraz z publicystą Benem Shapiro wziąć udział w dyskusji na temat antysemityzmu w internecie. Wydarzenie EJA organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Czytaj więcej

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Małgorzata Paprocka: Pierwsze obowiązuje

Przemysław Czarnek zaprasza Elona Muska

W czwartek wieczorem były minister edukacji i nauki, poseł PiS Przemysław Czarnek wystosował inne zaproszenie do Elona Muska. Polityk zwrócił się do miliardera na platformie X.

"Po wizycie w Auschwitz w imieniu Wolnych Polaków zapraszamy pana do więzień w Radomiu i Ostrołęce, w których przetrzymywani są członkowie polskiego parlamentu. To pierwszy raz od 1989 roku, gdy w Polsce mamy więźniów politycznych" - napisał do Muska Czarnek.

"Niech świat dowie się, jak nowa koalicja rządowa na każdym kroku łamie prawo zaledwie w miesiąc po przejęciu władzy. Trwa atak na polskie media, sądy i szeroko rozumianą wolność" - dodał poseł PiS.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu - zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.

Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego - Mariusz Kamiński przebywa w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik jest w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzą protest głodowy.

Czytaj więcej

Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Prezydent wszczyna postępowanie ułaskawieniowe

Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie jest skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w czerwcu 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

Po tym, gdy byli ministrowie rozpoczęli protest głodowy, na prośbę ich żon prezydent wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że postępowanie zostaje wszczęte "w trybie prezydenckim". Prezydent zwrócił się do prokuratora generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonania kary i natychmiastowe zwolnienie byłych ministrów. Do tej pory minister sprawiedliwości (senator KO) nie zarządził przerwy w odbywaniu kary przez Kamińskiego i Wąsika.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną