Co zdarzy się w polskiej polityce w tym tygodniu? Kurs na kolejne zderzenie

W nowym tygodniu nic nie wskazuje na deeskalację sporu politycznego. Swoje pomysły na przyszłość ma PiS, jak i większość rządząca.

Aktualizacja: 15.01.2024 08:37 Publikacja: 15.01.2024 03:00

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zostali ujęci w Pałacu Prezydenckim przez policję podczas nieobecnoś

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zostali ujęci w Pałacu Prezydenckim przez policję podczas nieobecności prezydenta Andrzeja Dudy

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kontynuacja protestów przed zakładami karnymi, gdzie przebywają Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński oraz podniesienie sprawy uwięzienia byłych posłów PiS na forum Sejmu – to wstępny plan partii Jarosława Kaczyńskiego na najbliższe dni. Politycy PiS nie ujawniają jednak, co konkretnie ma wydarzyć się w Sejmie w nowym tygodniu, gdy będzie głosowana m.in. ustawa budżetowa. Z kolei koalicja rządząca zapowiada m.in. ujawnienie nieprawidłowości, jakie miały miejsce w spółkach Skarbu Państwa za czasów PiS.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że razem z wnioskiem o rozpoczęcie procedury ułaskawienia złoży wniosek, by prokurator generalny zawiesił wykonywanie kary. Bodnar w trakcie konferencji prasowej w piątek powiedział jednak, że żadne decyzje nie zapadły.

Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nadal są posłami?

– Na pewno to nie będą godziny i raczej to nie jest kwestia najbliższych kilku dni – stwierdził w sobotę na antenie TVN 24 wiceminister sprawiedliwości Arkariusz Myrcha z PO. To zaś oznacza, że do potencjalnej konfrontacji w Sejmie na tym tle – jeśli Wąsik i Kamiński wyjdą z zakładów karnych – nie dojdzie w nowym tygodniu. Politycy PiS stoją na stanowisku, że Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński nadal są posłami.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik jeszcze poczekają na wolność. Myrcha powiedział dlaczego

Tymczasem już w poniedziałek ma dojść do spotkania premiera Donalda Tuska i prezydenta Andrzeja Dudy. Tematem mają być kwestie bezpieczeństwa, m.in. w związku z planowaną wizytą szefa Rady Ministrów w Kijowie. Ale na deeskalację sporu nikt nie liczy. – Tu nie ma przestrzeni na negocjacje. Ich mandaty wygasły – powiedział o sprawie Kamińskiego i Wąsika Donald Tusk w trakcie wspólnego wywiadu dla trzech stacji telewizyjnych w ubiegły piątek.

Zarówno nasi rozmówcy z PiS, jak i nowej koalicji rządzącej spodziewają się, że spór będzie się poszerzał na kolejne pola. W niedzielę odbyła się konferencja prasowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotycząca zmian w prokuraturze i m.in. odwołania Dariusza Barskiego.

Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany „przy pomocy aktów, które będą uchwalane na specjalnej zasadzie”

Kaczyński odniósł się też do kwestii Kamińskiego i Wąsika. – Demonstracje są potrzebne. W żadnym razie nie możemy tej sprawy pozostawić tak, jak ona w tej chwili wygląda – powiedział, zachęcając do codziennych protestów ulicznych przed więzieniami, w których znajdują się się politycy PiS.

Czytaj więcej

Kaczyński: Premier nie może nikogo mianować na Prokuratora Krajowego

Prezes zapowiedział też daleko idące zmiany, jeśli chodzi o sytuację po hipotetycznej zmianie władzy: – W nowej sytuacji, po zmianie tej władzy, będzie trzeba całkowicie zreformować system prawny z konstytucją na czele. Nawet gdyby to trzeba było zrobić przy pomocy aktów, które będą uchwalane na specjalnej zasadzie – zadeklarował Kaczyński.

W najbliższych tygodniach i miesiącach – poza kwestią prokuratury i mandatów Wąsika i Kamińskiego – spór może poszerzyć się o sprawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i KRS. Minister Bodnar przedstawił już założenia nowej ustawy o KRS.

Prezydent Andrzej Duda uderza w PSL

Spór dotyczący kwestii Wąsika i Kamińskiego rozlewa się poza polaryzację PO–PiS. – Gdzie jest dzisiaj PSL? Uczestniczy w rządzącej koalicji, która zamyka posłów do więzienia – powiedział w niedzielę prezydenta Andrzej Duda przy okazji obchodów 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Prezydent użył też stwierdzenia dotyczącego „terroru praworządności", który jego zdaniem stosuje obecna władza.

Politycy PSL nie pozostali dłużni. „Witos walczył o Polskę praworządną, wolną i demokratyczną. Polskę, w której wszyscy są równi wobec prawa, a interes partii nigdy nie jest ponad interesem ojczyzny. Warto poza powoływaniem się na przywódcę Ruchu Ludowego wdrażać w życie idee, którym był wierny” – oświadczył w niedzielę prezes PSL, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej

Ludowcy odpowiadają prezydentowi: Witosa wsadzili do więzienia sanacyjni idole PiS

Co z kolejnymi planami rządu? Premier Donald Tusk w trakcie wywiadu dla TVP, TVN 24 i Polsatu News zapowiedział nowe informacje dotyczące nadużyć w spółkach Skarbu Państwa. – W najbliższych tygodniach przedstawimy skalę nadużyć finansowych najwyższych funkcjonariuszy PiS-owskich, szczególnie w spółkach Skarbu Państwa – zapowiedział szef rządu.Jak zaznaczył, stanowiska szefów państwowych spółek będą obsadzane w trakcie przejrzystych konkursów.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.