Sondaż: Rząd czy PiS? Kto winien kryzysu związanego ze sprawą Kamińskiego i Wąsika?

"Kto Pani/Pana zdaniem jest winien kryzysu związanego ze sprawą skazania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i wygaszenia ich mandatów poselskich?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 14.01.2024 06:00

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przebywają obecnie w Zakładach Karnych, do których trafili po zatrzymaniu ich 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim. Pod koniec grudnia Wąsik i Kamiński zostali skazani na dwa lata więzienia prawomocnym wyrokiem sądu ws. tzw. afery gruntowej.

Sondaż: Spór o wygaszenie mandatów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego

Obaj politycy PiS deklarowali, że nie uznają wyroku sądu okręgowego w tej sprawie, ponieważ w 2015 roku zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Duda ułaskawił ich jednak po zapadnięciu wyroku w sądzie I instancji, a więc przed zapadnięciem prawomocnego wyroku — co Sąd Najwyższy, w uchwale siedmiu sędziów, uznał za nieprawidłowe skorzystanie z prawa łaski. Jednak zarówno prezydent Duda (powołujący się m.in. na wyroki TK), jak i Wąsik oraz Kamiński, uznają ułaskawienie z 2015 roku za skuteczne.

Czytaj więcej

Zatrzymanie w Pałacu Prezydenckim było bezprecedensowe. Chciano użyć podsłuchów

Po tym jak Wąsik i Kamiński zostali skazani prawomocnym wyrokiem, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygasił ich mandaty, od czego obaj politycy się odwołali do Sądu Najwyższego. Hołownia skierował odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, z kolei Wąsik i Kamiński zwrócili się do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Umocowanie prawne tej ostatniej Izby budzi jednak wątpliwości, ponieważ zasiadają w niej tzw. neosędziowie, czyli sędziowie powołani przez zreformowaną przez PiS KRS, obsadzoną wyłącznie przez większość parlamentarną.

54 proc.

Tylu badanych powyżej 50. roku życia za kryzys związany ze sprawą Kamińskiego i Wąsika wini PiS

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła postanowienia Hołowni ws. Wąsika i Kamińskiego, natomiast Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych podważyła legitymację Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych i podtrzymała decyzję ws. Kamińskiego. Sprawą Wąsika Izba Pracy się nie zajęła, ponieważ jeden z jej członków przekazał dokumentację przesłaną do Izby przez Hołownię Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

11 stycznia prezydent Duda ogłosił wszczęcie procedury ułaskawieniowej ws. Wąsika i Hołowni. Jest to procedura opisana w Kodeksie postępowania karnego, która może trwać nawet kilka miesięcy. Prezydent nie skorzystał drugi raz z prawa łaski opisanego wprost w konstytucji, ponieważ pozostaje na stanowisku, że zastosowane przez niego w 2015 roku prawo łaski jest skuteczne.

Sondaż: 7,2 proc. badanych nie słyszało o sprawie Kamińskiego i Wąsika

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto, ich zdaniem, jest odpowiedzialny za kryzys związany ze sprawą Kamińskiego i Wąsika.

16,8 proc. badanych wskazuje, że winna jest obecna koalicja rządząca (KO, Polska 2050, PSL, Nowa Lewica).

40,6 proc. respondentów wskazuje na PiS.

20,1 proc. badanych uważa, że winne są obie strony.

15,3 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

7,2 proc. badanych nie słyszało o tej sprawie.

- PiS odpowiedzialnością za kryzys obarcza ponad połowa badanych (54%) po 50 roku życia i co drugi respondent z wyższym wykształceniem. Z uwagi na wysokość dochodów Prawo i Sprawiedliwość najczęściej wskazują osoby o dochodach wynoszących od 3001 do 4000 zł netto (50%). Biorąc pod uwagę wielkość miejscowości są to przede wszystkim mieszkańcy największych miast (54%) - komentuje wyniki badania prezes agencji badawczej SW Research, Przemysław Wesołowski.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 9-10 stycznia 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej