Prezydent Andrzej Duda pomylił się mówiąc, że "uniewinnił" Kamińskiego i Wąsika

Wygłaszając oświadczenie prezydent Andrzej Duda błędnie stwierdził, że "uniewinnił" Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W rzeczywistości prezydent nie ma prawa do uniewinniania kogokolwiek.

Aktualizacja: 10.01.2024 14:47 Publikacja: 10.01.2024 12:44

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP, Marcin Obara

Wygłaszając w środę oświadczenie ws. zatrzymania Kamińskiego i Wąsika, do którego doszło we wtorek w Pałacu Prezydenckim, prezydent Duda mówił m.in. że pod kierownictwem Kamińskiego CBA walczyło z korupcją.

Andrzej Duda mówi o „uniewinnieniu” Kamińskiego i Wąsika

- I za takie działania, związane z walką z korupcją na szczytach władzy, zostali oni (Kamiński i Wąsik — red.) skazani. Zdecydowałem wówczas o ich uniewinnieniu, uniewinnieniu przed objęciem przez nich urzędów w rządzie, który sformułował się w 2015 r. po wyborach parlamentarnych — powiedział Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda: Nie spocznę, póki Kamiński i Wąsik nie będą wolni

Tymczasem w Polsce aktu uniewinnienia może dokonać tylko sąd, po rozpatrzeniu danej sprawy. Uniewinnienie oznacza, że sąd uznał, iż czynu o który ktoś był oskarżony nie popełniono lub brak jest dowodów, które dostatecznie uzasadniają podejrzenie jego popełnienia lub że popełniony czyn nie nosi znamion czynu zabronionego.

Konstytucja RP
Artykuł 139

Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

Wąsika i Kamińskiego uniewinnić mógł więc tylko sąd. Tymczasem zarówno sąd rejonowy w 2015 roku, jak i sąd okręgowy w 2023 roku, uznały Wąsika i Kamińskiego za winnych stawianych im zarzutów. Ten drugi wyrok był wyrokiem prawomocnym.

Ułaskawienie nie polega na stwierdzeniu niewinności skazanego

Andrzej Duda nie „uniewinnił” lecz „ułaskawił” Kamińskiego i Wąsika. Na czym polega różnica?

Prezydent mówiąc o „uniewinnieniu” miał na myśli „ułaskawienie”. Prawo łaski daje prezydentowi artykuł 139 Konstytucji. Prezydencki akt łaski nie podlega kontroli, a prezydent podejmuje decyzję w jego sprawie samodzielnie.

Konstytucja RP
Artykuł 144

(...)

2. Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej wymagają dla swojej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów, który przez podpisanie aktu ponosi odpowiedzialność przed Sejmem.

(...)

3. Przepis ust. 2 nie dotyczy:

(...)

18) stosowania prawa łaski

Ułaskawienie nie polega na stwierdzeniu niewinności skazanego lecz na darowaniu orzeczonej kary — w całości lub części. Prezydent, jako organ władzy wykonawczej, a nie sądowniczej, nie jest władny do stwierdzenia czyjejś winy lub niewinności.

W 2015 roku prezydent Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika po zapadnięciu wyroku w I instancji w toczącej się przeciw nim sprawie dotyczącej tzw. afery gruntowej. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że prezydent ma takie prawo, ale Sąd Najwyższy, w uchwale siedmiu sędziów, wyraził zdanie przeciwne. Na tej podstawie sąd okręgowy w Warszawie wydał w ich sprawie prawomocny wyrok w grudniu 2023 roku.

Wygłaszając w środę oświadczenie ws. zatrzymania Kamińskiego i Wąsika, do którego doszło we wtorek w Pałacu Prezydenckim, prezydent Duda mówił m.in. że pod kierownictwem Kamińskiego CBA walczyło z korupcją.

Andrzej Duda mówi o „uniewinnieniu” Kamińskiego i Wąsika

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk jedzie na granicę z Białorusią
Polityka
Ryszard Petru nie pamiętał nazwiska nowego ministra. Ale go chwalił
Polityka
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska: Jest czworo nowych ministrów
Polityka
Oświadczenie Kaczyńskiego: "Zielony ład" jest po to, aby Polska nie goniła UE
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Rekonstrukcja rządu Tuska. Włodzimierz Czarzasty: Nie jestem zaskoczony