SOP wpuścił policję do Pałacu Prezydenckiego. Czarzasty: SOP nie chroni przestępców

Panie prezydencie doprowadził pan do tego, akceptując różne ustawy, że jeden Sąd Najwyższy w tej sprawie wydaje różne wyroki - mówił w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Publikacja: 10.01.2024 07:52

Mariusz Kamiński

Mariusz Kamiński

Foto: PAP/Marcin Obara

Czarzasty był pytany o zatrzymanie przez policję Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych szefów CBA, w Pałacu Prezydenckim.

Włodzimierz Czarzasty o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika: SOP nie reagował, bo nie chroni przestępców

- Jak czytam różne komentarze, np. ludzie pytają się o rolę Służby Ochrony Państwa w Pałacu Prezydenckim... SOP podlega panu ministrowi spraw wewnętrznych. Nie ma żadnego zamachu, ani niczego dziwnego, że po przestępców skazanych prawomocnym wyrokiem wchodzi policja, a SOP nie reaguje. SOP nie jest od chronienia przestępców tylko od chronienia prezydenta — mówił Czarzasty.

A co z zapewnieniami Donalda Tuska, który kilka godzin przed aresztowaniem Wąsika i Kamińskiego deklarował, że „nikt nie zastosuje siły” wobec instytucji prezydenta?

Czytaj więcej

Tusk o Wąsiku i Kamińskim: Nikt nie będzie wykorzystywał siły wobec prezydenta

- Policja nie występowała przeciwko instytucji pana prezydenta. Przeciwnie pan prezydent i inne osoby w państwie są przez SOP, policję chronione. Natomiast jeżeli chodzi o przestępców, to bez względu na to w jakim miejscu są... jak jesteś przestępcą to prędzej czy później przyjdzie po ciebie prawo — odparł wicemarszałek Sejmu.

Włodzimierz Czarzasty: Nic się nie stało, SOP zachował się rozsądnie

Czarzasty był też pytany czy wiedział, albo spodziewał się, że do zatrzymania polityków PiS może dojść w Pałacu Prezydenckim.

- Wiedziałem, że pan (Marcin) Kierwiński (szef MSWiA), że policja, będzie szukała najbardziej racjonalnego, spokojnego wariantu, żeby cały ten proces zakończyć. Nic się przecież nie stało — weszła policja, SOP zachował się rozsądnie, wydano przestępców, przestępców doprowadzono do więzienia (w rzeczywistości aresztu — red.). To jest też nauka na przyszłość dla nas: róbcie rzeczy mądre, zgodne z prawem, nie łamcie tego prawa, bo prawo w Polsce dotyka wszystkich — mówił.

- Cała tragedia polega na tym, że po ośmiu latach rządzenia doprowadziliśmy do takiej sytuacji, że różne izby SN w tej samej sprawie wydają różne wyroki. Panie prezydencie, to pana robota. Doprowadził pan do tego akceptując różne ustawy, że jeden Sąd Najwyższy w tej sprawie wydaje różne wyroki. Dzisiaj może dojść do takiej sytuacji, że Izba Pracy uzna, że Izba Kontroli (Nadzwyczajnej) działa bezprawnie — stwierdził też Czarzasty.

Czarzastego spytano też czy Andrzej Duda powinien ponieść odpowiedzialność za to, że „ukrywał Wąsika i Kamińskiego w Pałacu Prezydenckim”.

- Bez względu na to jaka jest sytuacja w naszym kraju w tej chwili, ja jako przedstawiciel Lewicy i jedna osób reprezentujących Lewicę zdania nie zmienię. Jeśli zaistnieją określone warunki liczebne w parlamencie uważam, że prędzej czy później prezydent Andrzej Duda powinien ponieść konsekwencje przed Trybunałem Stanu. Czy zna pan taki kraj w świecie, gdzie prezydent ukrywa przestępców? - pytał prowadzącego rozmowę Konrada Piaseckiego Czarzasty.

- Prezydent przyjął i dał dach przestępcom — dodał.

Czarzasty był pytany o zatrzymanie przez policję Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych szefów CBA, w Pałacu Prezydenckim.

Włodzimierz Czarzasty o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika: SOP nie reagował, bo nie chroni przestępców

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe: Na Podlasiu o wyborze wójta zdecydował jeden głos
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Komisja ds. afery wizowej. Mariusz Kamiński kontra Michał Szczerba, czyli kto popełnił błąd
Polityka
Wybory samorządowe 2024: PiS przegrywa w Zakopanem
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kraków wybrał nowego prezydenta. Zacięta rywalizacja do końca
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Aleksandra Kosiorek czy Tadeusz Szemiot? Kto wygrał w Gdyni?