AFP o przejęciu przez rząd Tuska TVP: Za PiS media państwowe atakowały opozycję

Agencja AFP pisze, że "polski, prounijny rząd przeprowadził w środę reformę mediów państwowych i wyrzucił ich kierownictwo", a "prawicowi parlamentarzyści zorganizowali protest okupacyjny przeciw zmianom".

Publikacja: 21.12.2023 10:54

Samuel Perreira w siedzibie TVP

Samuel Perreira w siedzibie TVP

Foto: PAP/Leszek Szymański

arb

„Politycy PiS potępili przetasowania w mediach jako 'nielegalne', podczas gdy ich sojusznik, prezydent kraju, wezwał rząd do 'poszanowania polskiego porządku prawnego'” - czytamy w depeszy AFP.

AFP: PiS protestuje przeciw zmianom w mediach, mówi o dyktaturze

„Państwowe media pod (rządami) PiS były regularnie oskarżane o stronnicze informowanie, przekazywanie rządowej propagandy i prowadzenie werbalnych ataków na opozycję” - pisze AFP.

AFP pisze następnie, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz usunął kierownictwo TVP, Polskiego Radia i PAP, by przywrócić „bezstronność” mediów publicznych.

Czytaj więcej

Agencja AP o sytuacji w TVP: Rząd Tuska przywraca wolność mediów

„Krótko po ogłoszeniu regularny sygnał kanału informacyjnego TVP (TVP Info — red.) został zawieszony, a na ekranach telewizji pojawiło się tylko logo telewizji” - pisze AFP (to nieprecyzyjna informacja — TVP Info zaczęło nadawać sygnał TVP1, a logo pojawiło się w TVP1 w momencie, gdy o 12 wyemitowane miały zostać „Wiadomości”).

„Niedostępna stała się też strona internetowa TVP Info” - pisze też AFP.

AFP odnotowuje następnie, że PiS we wtorek zbojkotował w dużej części głosowanie nad uchwałą ws. przywrócenia „bezstronności i rzetelności mediów publicznych” i „zorganizowali protest okupacyjny w budynkach telewizji publicznej, który trwał w nocy z wtorku na środę. 

To atak na wolne media, to łamanie prawa

Piotr Gliński, były wicepremier i minister kultury

Agencja podkreśla, że głos w środę w sprawie TVP zabrał prezydent Andrzej Duda, który wezwał rząd Donalda Tuska do „poszanowania porządku prawnego w Polsce” a w liście do Tuska napisał, że „uchwała parlamentu nie ma mocy stanowienia prawa”. 

- To, co obserwujemy, jest pierwszym krokiem w stronę dyktatury — mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

AFP wspomina następnie odpowiedź Tuska, który w serwisie X podkreślił, że działania rządu mają na celu „przywrócenie porządku prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym”.

„Może pan liczyć na naszą żelazną determinację w tej kwestii” - dodał.

AFP cytuje też słowa Kaczyńskiego, który przekonywał, że „nie ma demokracji bez pluralizmu medialnego i silnych, antyrządowych mediów, a w Polsce są nimi media publiczne”.

- To atak na wolne media, to łamanie prawa — mówił w rozmowie z AFP Piotr Gliński, były wicepremier i minister kultury.

AFP: Reporterzy Bez Granic alarmowali, że w polskich mediach państwowych rządzi partyjny dyskurs

AFP na koniec przypomina, że w 2020 roku Reporterzy Bez Granic alarmowali, że „partyjny dyskurs i mowa nienawiści rządzą w (polskich) mediach państwowych, które przekształciły się w tubę propagandową rządu”.

W 2023 roku ta sama organizacja odnotowała, że rząd PiS „zwielokrotnił próby zmiany linii redakcyjnej mediów prywatnych i objęcia kontrolą informacji we wrażliwych tematach”.

Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Krzysztof Bosak: Sztab Nawrockiego kopiuje wręcz nasze hasła. Oby traktowali to poważnie
Polityka
PSL przeciw związkom partnerskim. Kolejne krytyczne uwagi resortów kierowanych przez ludowców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Co Agnieszka Dziemianowicz-Bąk chce osiągnąć, ogłaszając pilotażowy program skrócenia czasu pracy?