AFP o przejęciu przez rząd Tuska TVP: Za PiS media państwowe atakowały opozycję

Agencja AFP pisze, że "polski, prounijny rząd przeprowadził w środę reformę mediów państwowych i wyrzucił ich kierownictwo", a "prawicowi parlamentarzyści zorganizowali protest okupacyjny przeciw zmianom".

Publikacja: 21.12.2023 10:54

Samuel Perreira w siedzibie TVP

Samuel Perreira w siedzibie TVP

Foto: PAP/Leszek Szymański

„Politycy PiS potępili przetasowania w mediach jako 'nielegalne', podczas gdy ich sojusznik, prezydent kraju, wezwał rząd do 'poszanowania polskiego porządku prawnego'” - czytamy w depeszy AFP.

AFP: PiS protestuje przeciw zmianom w mediach, mówi o dyktaturze

„Państwowe media pod (rządami) PiS były regularnie oskarżane o stronnicze informowanie, przekazywanie rządowej propagandy i prowadzenie werbalnych ataków na opozycję” - pisze AFP.

AFP pisze następnie, że minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz usunął kierownictwo TVP, Polskiego Radia i PAP, by przywrócić „bezstronność” mediów publicznych.

Czytaj więcej

Agencja AP o sytuacji w TVP: Rząd Tuska przywraca wolność mediów

„Krótko po ogłoszeniu regularny sygnał kanału informacyjnego TVP (TVP Info — red.) został zawieszony, a na ekranach telewizji pojawiło się tylko logo telewizji” - pisze AFP (to nieprecyzyjna informacja — TVP Info zaczęło nadawać sygnał TVP1, a logo pojawiło się w TVP1 w momencie, gdy o 12 wyemitowane miały zostać „Wiadomości”).

„Niedostępna stała się też strona internetowa TVP Info” - pisze też AFP.

AFP odnotowuje następnie, że PiS we wtorek zbojkotował w dużej części głosowanie nad uchwałą ws. przywrócenia „bezstronności i rzetelności mediów publicznych” i „zorganizowali protest okupacyjny w budynkach telewizji publicznej, który trwał w nocy z wtorku na środę. 

To atak na wolne media, to łamanie prawa

Piotr Gliński, były wicepremier i minister kultury

Agencja podkreśla, że głos w środę w sprawie TVP zabrał prezydent Andrzej Duda, który wezwał rząd Donalda Tuska do „poszanowania porządku prawnego w Polsce” a w liście do Tuska napisał, że „uchwała parlamentu nie ma mocy stanowienia prawa”. 

- To, co obserwujemy, jest pierwszym krokiem w stronę dyktatury — mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

AFP wspomina następnie odpowiedź Tuska, który w serwisie X podkreślił, że działania rządu mają na celu „przywrócenie porządku prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym”.

„Może pan liczyć na naszą żelazną determinację w tej kwestii” - dodał.

AFP cytuje też słowa Kaczyńskiego, który przekonywał, że „nie ma demokracji bez pluralizmu medialnego i silnych, antyrządowych mediów, a w Polsce są nimi media publiczne”.

- To atak na wolne media, to łamanie prawa — mówił w rozmowie z AFP Piotr Gliński, były wicepremier i minister kultury.

AFP: Reporterzy Bez Granic alarmowali, że w polskich mediach państwowych rządzi partyjny dyskurs

AFP na koniec przypomina, że w 2020 roku Reporterzy Bez Granic alarmowali, że „partyjny dyskurs i mowa nienawiści rządzą w (polskich) mediach państwowych, które przekształciły się w tubę propagandową rządu”.

W 2023 roku ta sama organizacja odnotowała, że rząd PiS „zwielokrotnił próby zmiany linii redakcyjnej mediów prywatnych i objęcia kontrolą informacji we wrażliwych tematach”.

„Politycy PiS potępili przetasowania w mediach jako 'nielegalne', podczas gdy ich sojusznik, prezydent kraju, wezwał rząd do 'poszanowania polskiego porządku prawnego'” - czytamy w depeszy AFP.

AFP: PiS protestuje przeciw zmianom w mediach, mówi o dyktaturze

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków
Polityka
Hekatomba małych partii. Pod nóż idą ugrupowania m.in. Kołodziejczaka, Piecha i „Jaszczura”