Antoni Macierewicz bez ochrony Żandarmerii Wojskowej. Cezary Tomczyk: Koniec farsy

Nie pełniąc funkcji w MON, Antoni Macierewicz korzystał z pełnej obsługi Żandarmerii Wojskowej - powiedział podczas konferencji prasowej wiceszef MON Cezary Tomczyk, informując o podjęciu decyzji o odstąpieniu od ochraniania polityka. - Ochrona odstąpi w ciągu kolejnych minut - zaznaczył Tomczyk.

Publikacja: 19.12.2023 12:28

Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

adm

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował we wtorek, że zdecydował o odstąpieniu od ochraniania Antoniego Macierewicza przez Żandarmerię Wojskową. - Mam do przekazania jedną nową wiadomość i z punktu faktycznego i symbolicznego jest bardzo istotna. Minister obrony narodowej podjął decyzję o odstąpieniu od ochraniania Antoniego Macierewicza przez Żandarmerię Wojskową. Kwestia ochrony i służbowego samochodu jest też z chwilą, w której sprawa jest zamknięta — stwierdził Tomczyk.

Wiceszef MON dodał również, że Antoni Macierewicz ze specjalnych uprawnień, które otrzymał w 2018 roku, korzystał przez pięć lat. - Nie pełniąc funkcji w MON, Antoni Macierewicz korzystał z pełnej obsługi Żandarmerii Wojskowej - powiedział. Zdaniem Tomczyka „to jest historia, z której wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość”. - Procedura jest przeprowadzana w tej chwili. Ochrona odstąpi w ciągu kolejnych minut - podkreślił.

Wcześniej Tomczyk powiedział podczas konferencji prasowej, że „farsa, która działa się przez ostatnie osiem lat, dobiegła końca”. 

Czytaj więcej

Zmiana w służbach. Wiadomo, kto stanie na czele SKW i SWW

Dlaczego Antoni Macierewicz miał ochronę Żandarmerii Wojskowej?

Jeszcze w miniony weekend Antoni Macierewicz widziany był widziany przed siedzibą PiS z ochroną Żandarmerii Wojskowej. Ta przyznana mu została w lutym 2018 roku przez ówczesnego szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Polityk przemieszczał się służbową limuzyną z kierowcą i w towarzystwie ochroniarza Żandarmerii Wojskowej, mimo że nie pełnił żadnych funkcji rządowych od niespełna sześciu lat – Macierewicz na początku stycznia 2018 roku stracił bowiem stanowisko ministra obrony narodowej. Błaszczak zdecydował o przydzieleniu swojemu poprzednikowi ochrony zaledwie miesiąc po jego odwołaniu. Wówczas Macierewicz stanął na czele podkomisji smoleńskiej, która – decyzją obecnego ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza – została rozwiązana w piątek.

Oficjalnie nigdy nie poinformowano, z jakiego powodu Antoni Macierewicz otrzymał ministerialną obstawę. Obecny obóz władzy już podczas kampanii wyborczej zapowiadał, że zbada tę sprawę.

Polityka
Przed wielką majówką: Trzaskowski kontratakuje, debaty „grają” w kampanii jak nigdy wcześniej, podsumowanie 1000-lecia koronacji
Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne