Antoni Macierewicz bez ochrony Żandarmerii Wojskowej. Cezary Tomczyk: Koniec farsy

Nie pełniąc funkcji w MON, Antoni Macierewicz korzystał z pełnej obsługi Żandarmerii Wojskowej - powiedział podczas konferencji prasowej wiceszef MON Cezary Tomczyk, informując o podjęciu decyzji o odstąpieniu od ochraniania polityka. - Ochrona odstąpi w ciągu kolejnych minut - zaznaczył Tomczyk.

Publikacja: 19.12.2023 12:28

Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował we wtorek, że zdecydował o odstąpieniu od ochraniania Antoniego Macierewicza przez Żandarmerię Wojskową. - Mam do przekazania jedną nową wiadomość i z punktu faktycznego i symbolicznego jest bardzo istotna. Minister obrony narodowej podjął decyzję o odstąpieniu od ochraniania Antoniego Macierewicza przez Żandarmerię Wojskową. Kwestia ochrony i służbowego samochodu jest też z chwilą, w której sprawa jest zamknięta — stwierdził Tomczyk.

Wiceszef MON dodał również, że Antoni Macierewicz ze specjalnych uprawnień, które otrzymał w 2018 roku, korzystał przez pięć lat. - Nie pełniąc funkcji w MON, Antoni Macierewicz korzystał z pełnej obsługi Żandarmerii Wojskowej - powiedział. Zdaniem Tomczyka „to jest historia, z której wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość”. - Procedura jest przeprowadzana w tej chwili. Ochrona odstąpi w ciągu kolejnych minut - podkreślił.

Wcześniej Tomczyk powiedział podczas konferencji prasowej, że „farsa, która działa się przez ostatnie osiem lat, dobiegła końca”. 

Czytaj więcej

Zmiana w służbach. Wiadomo, kto stanie na czele SKW i SWW

Dlaczego Antoni Macierewicz miał ochronę Żandarmerii Wojskowej?

Jeszcze w miniony weekend Antoni Macierewicz widziany był widziany przed siedzibą PiS z ochroną Żandarmerii Wojskowej. Ta przyznana mu została w lutym 2018 roku przez ówczesnego szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Polityk przemieszczał się służbową limuzyną z kierowcą i w towarzystwie ochroniarza Żandarmerii Wojskowej, mimo że nie pełnił żadnych funkcji rządowych od niespełna sześciu lat – Macierewicz na początku stycznia 2018 roku stracił bowiem stanowisko ministra obrony narodowej. Błaszczak zdecydował o przydzieleniu swojemu poprzednikowi ochrony zaledwie miesiąc po jego odwołaniu. Wówczas Macierewicz stanął na czele podkomisji smoleńskiej, która – decyzją obecnego ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza – została rozwiązana w piątek.

Oficjalnie nigdy nie poinformowano, z jakiego powodu Antoni Macierewicz otrzymał ministerialną obstawę. Obecny obóz władzy już podczas kampanii wyborczej zapowiadał, że zbada tę sprawę.

Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska