Grzegorz Braun uważa się za poszkodowanego. Chce ścigania Gudzińskiej-Adamczyk

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun, który wywołał w Sejmie skandal zgaszeniem chanukiji, uważa, że Magdalena Gudzińska-Adamczyk, która stanęła w obronie chanukowych świec, zaatakowała go "słowem i czynem".

Publikacja: 15.12.2023 20:00

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun

Foto: PAP, Marcin Obara

Poseł Grzegorz Braun 12 grudnia użył gaśnicy proszkowej do zgaszenia chanukiji, zapalonej zgodnie z 17-letnim zwyczajem w Sejmie. Próbowała mu w tym przeszkodzić biorąca udział w uroczystości zapalania świec Magdalena Gudzińska-Adamczyk, lekarka.

Kobieta została odepchnięta przez Brauna i opryskana proszkiem z gaśnicy, co spowodowało u niej zaostrzenie astmy i problemy ze wzrokiem. Trafiła do szpitala.

Czytaj więcej

Lekarka zaatakowana przez Grzegorza Brauna: Nie mogę mówić

O wybryku polskiego posła pisały agencje na całym świecie, nazwisko Brauna i opis jego czynu znalazły się w największych mediach, obok słów potępienia dla — nie pierwszego, jak podkreślano — antysemickiego wyczynu posła.

Poseł Braun został ukarany przez Prezydium Sejmu najwyższymi przewidzianymi prawem karami: został wykluczony z bieżącego posiedzenia izby,  odebrano mu też połowę uposażenia na trzy miesiące i całą dietę poselską na sześć miesięcy.

Grzegorz Braun oczekuje ścigania Gudzińskiej-Adamczyk

Konfederacja postąpiła ze swoim posłem dość łagodnie — Braun został zawieszony wprawach członka klubu poselskiego i zakaz zabierania głosu na sejmowej mównicy.

Czytaj więcej

Bodnar: prokuratura złoży wniosek o uchylenie immunitetu Braunowi

Poseł Grzegorz Braun nie poczuwa się do winy.  Twierdzi, że Gudzińska-Adamczyk zaatakowała go "słowem i czynem, w tym kopniakiem. Uważa więc , że to on jest osobą poszkodowaną i spodziewa się, że naruszenie jego nietykalności jako chronionego immunitetem posła będzie ścigane z urzędu.

Tymczasem postępowanie w sprawie jego wybryku wszczęła prokuratura, minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że zostanie złozony wniosek o uchylenie immunitetu Brauna.

Gudzinska-Adamczyk: Napastnik nie może oskarżać, że napadnięty się bronił

Poszkodowana lekarka zaprzecza, jakoby kopnęła Brauna. Mówi, że szarpnęła go za rękaw, występując w obronie ważnego dla niej symbolu religijnego.

- Napaść na mój symbol religijny jest napaścią na mnie. To w Polsce dosyć powszechnie uznana sprawa — mówiła Gudzińska-Adamczyk w rozmowie z „Faktem”. Dodała, że nie zrobiła nic złego i procesu się nie boi.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"