Szymon Hołownia: Konfederacja z Grzegorzem Braunem powinna stracić stanowisko wicemarszałka

Bardzo mi się podobało wystąpienie premiera (Donalda) Tuska, bo był bardzo asertywny - mówił w Sejmie w czasie konferencji prasowej Szymon Hołownia, komentując przebieg zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska w Pałacu Prezydenckim.

Publikacja: 13.12.2023 11:45

Szymon Hołownia, Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak

Szymon Hołownia, Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak

Foto: PAP, AFP

- Pan prezydent bardzo koncyliacyjnie podchodził dzisiaj do tematu - mówił o przemówieniu prezydenta Hołownia.

Szymon Hołownia chwali prezydenta. "W kontraście do obrzucania premiera politycznym łajnem"

- W ostatnich rozmowach i z panem prezydentem, i z panem (Marcinem) Mastalerkiem (szef gabinetu Andrzeja Dudy) mieliśmy "kawał porozumienia", że dziś w Polsce jest potrzebna stabilność, że współpraca z rządem musi się dobrze układać - dodał.

- Prezydent zaprosił nas też na Radę Bezpieczeństwa Narodowego w przyszłą środę, gdzie chce rozmawiać o kwestiach związanych z Ukrainą, z bezpieczeństwem Polski. Mam nadzieję, że te Rady będą wreszcie radami konsultacyjnymi, a nie radami po podjęciu decyzji - mówił też Hołownia.

- Bardzo mi się podobało wystąpienie premiera Tuska, bo był bardzo asertywny. Bardzo jasno i wyraźnie zaznaczył jakie będą priorytety rządu, że nie odpuści praworządności - stwierdził następnie marszałek Sejmu.

Czytaj więcej

Donald Tusk do prezydenta Andrzeja Dudy: Przysięgam, że dochowamy wierności konstytucji

Hołownia mówił też, że "odkąd Andrzej Duda i Donald Tusk spotkali się w Sejmie i rozmawiali długo (11 grudnia, po wyborze Tuska na premiera przez Sejm - red.) takie obrazki cieszą i stoją w kontrze z obrzucaniem łajnem politycznym pana premiera, nazywaniem go niemieckim agentem, porównywanie do Hitlera". Marszałek Sejmu nawiązał do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z sejmowej mównicy (nazwał Tuska "niemieckim agentem") oraz wypowiedzi Marka Suskiego (porównał zwycięstwo obecnej koalicji w wyborach do zwycięstwa NSDAP w Niemczech).

- Postawa pana prezydenta kontrastuje z ich (polityków PiS) zachowaniem i jest dla nas dobrym prognostykiem na przyszłość - dodał Hołownia.

- Cieszę się,że dziś dwie osoby kluczowe dla tego, aby ten 15 października zafunkcjonował, wyrazili dziś gotowość do współpracy. To bardzo ważny obrazek - podkreślił.

Szymon Hołownia: Krzysztof Bosak powinien wziąć udział w zapaleniu chanukowej świecy w Sejmie

Hołownia był następnie pytany o wniosek Nowej Lewicy, by usunąć Krzysztofa Bosaka, jednego z liderów Konfederacji, z prezydium Sejmu (Bosak jest wicemarszałkiem). Miała to być reakcja na zachowanie w Sejmie Grzegorza Brauna - we wtorek Braun, przy użyciu gaśnicy, zgasił menorę w czasie uroczystości religijnej w parlamencie.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe. Michał Kobosko: Konfederacja powinna go wyrzucić

- Z tego co wiem od marszałka Bosaka narady Konfederacji będą jeszcze trwały, oni się konsultują ze sobą - odpowiedział. - Mam w tej sprawie wyrobione jasne zdanie, ja jako ja, nie konsultowałem tego jeszcze z Polską 2050. Jeśli Konfederacja uzna, że pan Braun nadal będzie miał miejsce w ich szeregach, to nie powinno być miejsca dla przedstawiciela Konfederacji z panem Braunem w prezydium Sejmu - dodał.

Po raz pierwszy okazało się, że poseł w Sejmie Rzeczpospolitej może być fizycznym zagrożeniem dla innych

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu

- Czekamy na ich decyzję. Ich decyzja powinna być absolutnie jasna, klarowna - podkreślił.

- Czekam na bardzo jasne stanowisko w tej sprawie pana wicemarszałka Bosaka i Konfederacji. Właściwym gestem powinno być to, aby całe prezydium Sejmu pojawiło się na zapaleniu świecy chanukowej w Sejmie. Mam nadzieję, że marszałek Bosak wtedy też z nami stanie - dodał. Ceremonia taka ma odbyć się jutro. 

- Komu zależało, aby w tak ważnym dniu wydarzyło się coś takiego w polskim Sejmie, i aby taki przekaz poniósł się świat? To jest niewątpliwie rosyjska agenda - mówił też Hołownia.

- Po raz pierwszy okazało się, że poseł w Sejmie Rzeczpospolitej może być fizycznym zagrożeniem dla innych - dodał stwierdzając, że być może konieczna będzie zmiana sposobu postępowania wobec posłów Straży Marszałkowskiej.

Polityka
Komisja ds. afery wizowej. Mariusz Kamiński kontra Michał Szczerba, czyli kto popełnił błąd
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory samorządowe 2024: PiS przegrywa w Zakopanem
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kraków wybrał nowego prezydenta. Zacięta rywalizacja do końca
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Aleksandra Kosiorek czy Tadeusz Szemiot? Kto wygrał w Gdyni?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Koniec głosowania. Wyniki sondażu exit poll