Paweł Kukiz: Pamiętam rządy Tuska, zagłosuję za rządem Morawieckiego

Lider Kukiz'15 zadeklarował, że zagłosuje za wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Paweł Kukiz zaznaczył, że zastanowi się nad poparciem Donalda Tuska, o ile ten w exposé nawiąże do "zmian podstaw ustrojowych tego postkomunistycznego państwa".

Publikacja: 08.12.2023 10:08

Paweł Kukiz: Pamiętam rządy Tuska, zagłosuję za rządem Morawieckiego

Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński

Po wyborach parlamentarnych z 15 października prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, przedstawicielowi komitetu, który zdobył najwięcej głosów, czyli Prawa i Sprawiedliwości.

W poniedziałek 11 grudnia premier Morawiecki wygłosi exposé oraz złoży wniosek o udzielenie kierowanej przez siebie Radzie Ministrów wotum zaufania. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się o godz. 15:00.

Czytaj więcej

Donald Tusk po raz pierwszy spotyka się ze wszystkimi ministrami swojego rządu

Głosowania ws. rządu Morawieckiego i rządu Tuska

Ponieważ PiS nie ma większości, a przedstawiciele pozostałych klubów deklarowali, że nie poprą rządu Morawieckiego, w harmonogramie prac Sejmu zaplanowano przerwę na zgłaszanie kandydatur na premiera oraz głosowanie w sprawie wyboru prezesa Rady Ministrów. Kandydatem nowej większości (Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy) na premiera jest przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, szef rządu w latach 2007-2014.

Głosowanie w sprawie wyboru Tuska ma odbyć się 11 grudnia o godz. 20:00, głosowanie w sprawie składu Rady Ministrów - we wtorek o godz. 15:00, zaś zaprzysiężenie nowego rządu może odbyć się 13 grudnia.

Czytaj więcej

Nowa minister chce wziąć 18 tys. zł po dwóch tygodniach pracy. "Należy mi się"

Paweł Kukiz: Morawiecki to lepszy wybór niż Tusk

W piątek szef koła Kukiz'15, Paweł Kukiz, który wszedł do Sejmu z list PiS, był w Radiu Plus pytany jak będzie głosował w sprawie wotum zaufania dla rządu Morawieckiego i wyboru Tuska na premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym.

- Skoro mam taki wybór, to będę wybierał jednak rząd Mateusza Morawieckiego, ponieważ pamiętam doskonale rządy Donalda Tuska sprzed ponad dekady - odparł poseł. Kukiz dodał, że rząd Morawieckiego to nie jest rząd jego marzeń, "ale z całą pewnością jest to lepszy wybór".

Na uwagę, że może najpierw zagłosować za wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, a później poprzeć Donalda Tuska Paweł Kukiz odparł, że będzie musiał wysłuchać exposé lidera Platformy.

Czytaj więcej

Bartosz Arłukowicz: Nie wiem dlaczego Mateusz Morawiecki to sobie robi

- Jeżeli nawiąże do zmiany ordynacji wyborczej, do wzmocnienia roli referendów, do konieczności wprowadzenia instytucji sędziów pokoju wybieranych bezpośrednio przez obywateli, jednym słowem zmian podstaw ustrojowych tego postkomunistycznego państwa, to wtedy się zastanowię jak zagłosować. Podobnie jeśli takie deklaracje dotyczące referendów czy spraw ustrojowych, ordynacji wyborczej nie padną z ust premiera Morawieckiego, to również się zastanowię, czy zagłosować za tym rządem - oświadczył Paweł Kukiz.

- Nie wiem. Ja przyszedłem do Sejmu w jednym, ściśle określonym celu - nie po to, żeby zarządzać państwem, bo ja się na tym nie znam i nie mam zamiaru się na tym poznawać, tylko przyszedłem zmienić podstawy ustrojowe, aby zarządzali państwem ludzie, którzy się na tym znają, a nie partyjni aparatczycy - podkreślił.

Paweł Kukiz: Poseł ma mandat wolny, czego miałbym się obawiać?

W kontekście powstawania komisji śledczych lider Kukiz'15, który w poprzedniej kadencji na mocy umowy programowej współpracował z PiS, był pytany, czy obawia się rozliczeń, które zapowiada nowa większość. - Przede wszystkim powinna być powołana, jeżeli mamy taki wysyp komisji, komisja ds. nowej ustawy wiatrakowej, co do tego jestem naprawdę głęboko przekonany, natomiast czegóż ja się mogę obawiać? - odparł Paweł Kukiz.

Czytaj więcej

Sondaż: PiS zyskuje poparcie, ale traci mandaty

Zaznaczył, że poseł posiada mandat wolny i nikt nie może go rozliczać za to, jak głosował. - To sprawa indywidualna każdego posła, (poseł - red.) ma takie prawo zagwarantowane w konstytucji - podkreślił Kukiz.

Komisje śledcze? Lider Kukiz'15: Igrzyska

Poseł wyraził przekonanie, że prace nowych komisji śledczych nie dadzą wielkich efektów. - Dopóki się nie zmieni ustroju, dopóki się z państwa partyjnego nie przejdzie na drogę państwa obywatelskiego, państwa pod kontrolą obywatelską, a nie pod kontrolą partyjną, to działania tych komisji będą przede wszystkim służyły zakryciu igrzyskami ewentualnego braku chleba i lansowaniu się poszczególnych członków, a szczególnie przewodniczących komisji w intencji kolejnych wyborów parlamentarnych. I tyle, tak to wszystko wygląda - powiedział w Radiu Plus Paweł Kukiz.

Po wyborach parlamentarnych z 15 października prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, przedstawicielowi komitetu, który zdobył najwięcej głosów, czyli Prawa i Sprawiedliwości.

W poniedziałek 11 grudnia premier Morawiecki wygłosi exposé oraz złoży wniosek o udzielenie kierowanej przez siebie Radzie Ministrów wotum zaufania. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się o godz. 15:00.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Co przyniesie marzec w polityce? Nie tylko kampania samorządowa
Polityka
Zaskakujące miejsce dla klubiku malucha w Sejmie
Polityka
Sondaż: Polacy za protest rolników winią KE i rząd Mateusza Morawieckiego
Polityka
Jarosław Kaczyński ogłosił decyzję w sprawie wyborów w PiS. Krótki komentarz Tuska
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Polityka
W PiS frakcje zwalczały się jak mafijne klany. Zostawili haki na Morawieckiego
Polityka
Spotkanie liderów koalicji nie przyniosło decyzji. W poniedziałek powrót do tematu aborcji