Komisja, powołana na podstawie ustawy określanej jako "lex Tusk", została powołana we wrześniu 2023 roku w składzie: prof. Sławomir Cenckiewicz, Józef Brynkus, Łukasz Cięgotura, Andrzej Kowalski, Arkadiusz Puławski, Marek Szymaniak, Michał Wojnowski, Andrzej Zybertowicz i Przemysław Żurawski vel Grajewski. Teraz, na wniosek KO, członkowie ci mają zostać odwołani.
W głosowaniu w czasie którego wybrano członków komisji posłowie KO, Lewicy i Koalicji Polskiej-PSL zasiadający w Sejmie IX kadencji nie brali udziału.
Czytaj więcej
- Demokracja wreszcie schodzi pod strzechy - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050), komentując rekordowo wysoką w ostatnim czasie oglądalność obrad Sejmu w serwisie YouTube i fakt, że oficjalne konto izby na YT obserwuje ponad 100 tys. użytkowników.
Czym była ustawa "lex Tusk"?
Ustawa "lex Tusk" w pierwotnym kształcie dawała komisji bardzo szerokie uprawnienia - m.in. pozwalała jej nakładać na osoby uznane przez komisję za ulegające rosyjskim wpływom zakazu sprawowania funkcji związanych z wydatkowaniem środków publicznych oraz odbierać dostęp do informacji niejawnych. Opozycja alarmowała, że komisja z takimi uprawnieniami ma być powołana wyłącznie w celu ataku na Donalda Tuska przed wyborami parlamentarnymi z 15 października.