Jacek Sasin o Trzeciej Drodze: Nazwa zobowiązuje. Czy oszukali Polaków?

Kończę swoją misję jako minister aktywów dzisiaj - mówił w rozmowie z TVN24 Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Publikacja: 27.11.2023 07:50

Wicepremier Jacek Sasin

Wicepremier Jacek Sasin

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Dziś o 16:30 będzie powoływany nowy rząd. Z całą pewnością mnie w tym rządzie nie będzie - powiedział Sasin pytany o to czy 27 listopada to ostatni dzień jego urzędowania na stanowisku ministra aktywów państwowych.

Jacek Sasin: Nie broniłem się rękoma i nogami przed wejściem do rządu

- Kończę swoją misję jako minister aktywów dzisiaj. Ten rząd, nowy rząd, który pan premier Morawiecki tworzy jest oparty o koncepcję bardziej ekspercką - wyjaśnił.

Czytaj więcej

Kto wejdzie w skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego? Znanych nazwisk nie będzie

- Gdyby była taka koncepcja, żebym w tym rządzie był, to bym w tym rządzie był. Ale jest inna koncepcja. To nie jest tak, że broniłem się rękoma i nogami przed wejściem do tego rządu - zapewnił Sasin.

- Pan premier ma swoją koncepcję, pozwólmy mu ją zaprezentować. Nie wiem czy Mariusz Błaszczak będzie w tym rządzie - mówił też Sasin komentując wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który nie wykluczył wejścia do rządu obecnego ministra obrony.

Sasin był też pytany czy powoływany w poniedziałek rząd Mateusza Morawieckiego jest rządem na cztery lata czy na kilkanaście dni, jakie będą dzielić powołanie rządu i głosowanie w Sejmie nad wotum zaufania dla niego (PiS nie ma większości w Sejmie, nie ma też koalicjanta).

Jacek Sasin: Nasi wyborcy oczekują, że spróbujemy utrzymać władzę

- Nie jesteśmy naiwni. Wiemy, że będzie ekstremalnie trudno uzyskać wotum zaufania dla tego rządu. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy tej próby podjąć. Nasi wyborcy oczekują tego, abyśmy podjęli tę misję. Mam kontakt z wieloma osobami, które na nas głosowały i które mówią: spróbujcie, zróbcie wszystko, aby zachować władzę - odparł.

To ostatecznie głosowanie w parlamencie pokaże czy ten rząd ma większość

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych

- Kluczowe jest tutaj zachowanie Trzeciej Drogi. Sama nazwa Trzecia Droga do czegoś zobowiązuje. Jeśli Trzecią Drogą miało być dojście do tego, że Donald Tusk jest znów premierem, no to jest to jednak jakaś forma oszustwa wobec tych wyborców, którzy głosowali na Trzecią Drogę. Jeśli Trzecia Droga oznacza Donalda Tuska, to dlaczego nie poszli razem? Oczekiwałbym od Trzeciej Drogi, ich liderów, aby trzymali równy dystans, aby przynajmniej rozważyli ofertę od Mateusza Morawieckiego

A dlaczego nowy rząd PiS tworzy Morawiecki, mimo że to on prowadził PiS do wyborów, w których partia ta utraciła większość?

- Nie ma sensu wymieniać premiera, który zapewnił nam tak wysoki wynik wyborczy po ośmiu latach rządów - odparł Sasin.

- To ostatecznie głosowanie w parlamencie pokaże czy ten rząd ma większość, czy nie ma - dodał. - Ci, którzy będą mieli większość będą rządzić. Proszę nie odbierać nam i naszym wyborcom prawa do podjęcia się tej misji. Chcemy się jej podjąć z odpowiedzialności za Polskę - zapewnił.

- Dziś o 16:30 będzie powoływany nowy rząd. Z całą pewnością mnie w tym rządzie nie będzie - powiedział Sasin pytany o to czy 27 listopada to ostatni dzień jego urzędowania na stanowisku ministra aktywów państwowych.

Jacek Sasin: Nie broniłem się rękoma i nogami przed wejściem do rządu

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk przegrywa w sprawie aborcji, To komplikuje plany koalicji
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Tomasz Siemoniak: SOP analizuje to, jak doszło do zamachu na Donalda Trumpa
Polityka
Lewica znów składa ustawę o depenalizacji aborcji. Czarzasty wysyła Sawickiego na wakacje
Polityka
Patryk Jaki: Polska prawica powinna postawić na Trumpa. Tylko on postawi tamę
Polityka
Sondaż. Andrzej Duda liderem nowej prawicowej partii? Polacy zabrali głos
Polityka
Polska na czele UE od 1 stycznia. Jaka będzie ta prezydencja?