Kandydatka na ministra w rządzie Tuska sugeruje, że VAT na żywność wzrośnie

5-porocentowy VAT na żywność finansuje dzisiaj m.in. waloryzację 800plus - mówiła w rozmowie z TVN24 Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polska 2050, która - według doniesień medialnych - zostanie ministrem klimatu i środowiska w rządzie Donalda Tuska.

Publikacja: 23.11.2023 07:56

Paulina Hennig-Kloska

Paulina Hennig-Kloska

Foto: TV.RP.PL

Hennig-Kloska była pytana jak długo będą trwały jeszcze rozmowy koalicji KO-Polska 2050-PSL-Nowa Lewica na temat przyszłego rządu Donalda Tuska.

- Gdyby rząd Morawieckiego nie trzymał się tak kurczowo biurek w gabinetach, to już dawno bylibyśmy gotowi - odparła.

- Będziemy gotowi. My pracujemy nad ustawami. Ta praca programowa, merytoryczna ruszyła. Po weekendzie powinniśmy położyć w Sejmie ustawy, które zabezpieczą ludzi i ich portfele. Wiemy, że PiS przygotował gigantyczny wzrost cen energii. Chcemy temu przeciwdziałać - dodała.

Hennig-Kloska: PiS przygotował 70-procentowe podwyżki cen prądu

Hennig-Kloska mówiła następnie o sytuacji budżetowej, jaką zostawi po sobie rząd PiS.

Czytaj więcej

Wszystkie pułapki budżetowe zastawione na nowy rząd

- Prawda jest taka, że w budżecie na przyszły rok nie ma ani pieniędzy zabezpieczonych na osłony energetyczne, nie ma nic. Jest podwyżka VAT na żywność. Miejmy świadomość, oni przychodzą dziś, próbują udawać Gwiazdora, czy świętego Mikołaja. Oni będą przychodzili z workami pieniędzy, ale to są puste worki. W budżecie na przyszły rok nie ma pieniędzy ani na osłony od cen energii, ani na obniżony VAT na żywność - przekonywała.

Posłankę Polski 2050 spytano następnie co stanie się z VAT-em na żywność, który od nowego roku miałby wrócić do poziomu 5 proc. (obecnie stawka ta wynosi 0 proc.) i czy ceny prądu w przyszłym roku pozostaną zamrożone.

Musimy mieć świadomość, że obejmujemy państwo w głębokiej nierównowadze finansów publicznych

Paulina Hennig-Kloska, Polska 2050

- Naprawiamy świat od priorytetów. Najbardziej proinflacyjne, ale też trudne dla portfeli byłyby ceny prądu. Pracujemy nad rozwiązaniami, które mają ten gigantyczny, zaplanowany przez rząd Morawieckiego wzrost cen energii elektrycznej o 70 proc. zatrzymać. Jeżeli musimy nawet wychodzić z mrożenia cen i przeciwdziałać równocześnie inflacji, to musi być łagodniejsze - odpowiedziała.

Hennig-Kloska: VAT na żywność finansuje 800plus

A VAT na żywność?

- VAT na żywność niestety mielibyśmy (na poziomie 5 proc. od 2024 r. - red.), on finansuje dzisiaj m.in. waloryzację 800plus. To jest kilkanaście miliardów, rząd PiS zlikwidował zerowy VAT na żywność, by sfinansować 800plus - odpowiedziała.

- Oczywiście tu decyzja ostateczna będzie należała do ministra finansów - zastrzegła chwilę później.

- Musimy mieć świadomość, że obejmujemy państwo w głębokiej nierównowadze finansów publicznych - mówiła też posłanka Polski 2050. - Ale damy radę - zapewniła.

Hennig-Kloska potwierdziła, że Polska 2050 otrzymała zaproszenie od premiera Mateusza Morawieckiego do rozmów na temat ewentualnego stworzenia rządu z PiS, ale - jak podkreśliła - politycy Polski 2050 w takim spotkaniu nie wezmą udziału.

Polityka
„Złote spadochrony” w Polskiej Fundacji Narodowej. Zarząd z nowymi umowami o pracę
Polityka
Izabela Bodnar: Postawię na dialog
Polityka
Michał Kolanko: Kampania europejska. Kogo tym razem zabiją nadmierne oczekiwania
Polityka
Ministerstwo Finansów wyda majątek na remont fontanny
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Marek Kozubal: Antyrakietowa kopuła europejska, czyli nie tylko niemiecka