Korea Północna umieściła satelitę szpiegowskiego na orbicie

Korea Południowa zawiesiła część porozumienia z Koreą Północną w sprawach wojskowych, zawartego w 2018 roku, po tym jak Pjongjang, pomimo ostrzeżeń ze strony USA i ich sojuszników, umieścił na orbicie satelitę szpiegowskiego.

Publikacja: 22.11.2023 05:28

21 listopada Korea Północna umieściła na orbicie satelitę szpiegowskiego

21 listopada Korea Północna umieściła na orbicie satelitę szpiegowskiego

Foto: AFP

Północnokoreański Satelita szpiegowski wyniesiony na orbitę we wtorek to pierwszy taki satelita Korei Północnej. Pjongjang zapowiada jednak, że w przyszłości umieści na orbicie więcej takich satelitów.

Czytaj więcej

Koreańska zbrojeniówka przestanie zarabiać w Rosji, Biały Dom nakłada sankcje

Północnokoreańskie media publikują zdjęcia Kim Dzong Una, przywódcy Korei Północnej, który obserwował start rakiety wynoszącej na orbitę satelitę.

Czego dotyczy porozumienie Korei Południowej z Koreą Północną, które Seul zawiesza?

Władze Korei Południowej i Japonii, które pierwsze poinformowały o wystrzeleniu przez Koreę Północną rakiety wynoszącej satelitę na orbitę, nie były w stanie natychmiast zweryfikować twierdzeń Pjongjangu o sukcesie misji. Rzeczniczka Pentagonu, Sabrina Singh poinformowała, że amerykańska armia nadal analizuje informacje na temat domniemanego sukcesu północnokoreańskiej misji.

Premier Korei Południowej, Han Duck-soo, zwołał w środę posiedzenie rządu i w telewizyjnym wystąpieniu zapowiedział zawieszenie części porozumienia między Koreami zawartego w 2018 roku.

Porozumienie miało na celu zmniejszenie napięć na Półwyspie Koreańskim. Podpisano je w 2018 roku na szczycie z udziałem Kim Dzong Una i ówczesnego prezydenta Korei Płd. Moon Jae-ina.

Północnokoreańska agencja KCNA podała, że satelita Malligyong-1 został wystrzelony we wtorek ok. 22:42 czasu lokalnego a na orbitę wszedł 10 minut później

W ramach porozumienia obie strony zobowiązały się do stworzenia strefy buforowej, w której armie Korei Południowej i Północnej nie prowadziłyby strzelań z użyciem ostrej amunicji, usunięcia części posterunków wojskowych na granicy między Koreami i utrzymania gorących linii między obiema stronami.

Porozumienie było jednak już od pewnego czasu krytykowane w związku z ograniczeniem Seulowi możliwości monitorowania działań Korei Północnej na granicy.

Rada Bezpieczeństwa Korei Południowej poinformowała teraz, że zawieszenie części porozumienia będzie oznaczać powrót działań rozpoznawczych i wywiadowczych w rejonie granicy.

Korea Północna umieściła satelitę na orbicie dzięki pomocy Rosji?

Północnokoreańska agencja KCNA podała, że satelita Malligyong-1 został wystrzelony we wtorek ok. 22:42 czasu lokalnego a na orbitę wszedł 10 minut później. Dwie wcześniejsze próby wyniesienia satelity na orbitę, przeprowadzona przez Koreę Północną, zakończyły się niepowodzeniem.

Umieszczenie satelity na orbicie nastąpiło po spotkaniu Kim Dzong Una z Władimirem Putinem na kosmodromie w Rosji. Putin obiecał tam Korei Północnej pomoc w budowie satelitów. Władze Korei Południowej uważają, że sukces misji, o którym informuje obecnie Korea Północna, jest wynikiem rosyjskiego wsparcia technicznego. Korea Północna, ze swojej strony, ma dostarczać Rosji amunicję artyleryjską, której Rosjanie używają w czasie walk na Ukrainie.

Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina