Sondaż: Wicemarszałkowie z PiS tak, ale pod jednym warunkiem

Partii Jarosława Kaczyńskiego należą się wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ale powinni przestrzegać zasad kultury – uważają ankietowani w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Aktualizacja: 22.11.2023 08:41 Publikacja: 22.11.2023 03:00

Elżbieta Witek i Mateusz Morawiecki mają duże ambicje polityczne i oboje chcą być kandydatami PiS na

Elżbieta Witek i Mateusz Morawiecki mają duże ambicje polityczne i oboje chcą być kandydatami PiS na prezydenta RP

Foto: PAP/Tomasz Gzell

– Klub PiS nie odpuści wicemarszałków Sejmu i Senatu – mówi nam poseł Janusz Kowalski. Wiadomo, że opozycja nie poprze Elżbiety Witek, jeśli PiS zgłosi ją ponownie jako kandydatkę na wicemarszałek Sejmu, ale może poprzeć Marka Pęka na wicemarszałka Senatu. Warunkiem jest, że senator PiS przeprosi za pomawianie opozycji, co było powodem ukarania go przez Komisję Etyki, dowiaduje się „Rzeczpospolita”.

Wicemarszałkowie z PiS: Spór o Marka Pęka

– Proszę się nie obawiać. Senator Pęk nie może być wicemarszałkiem z wiadomych wszystkim nam względów. Przyczyna jest w nim, w jego zachowaniu, nie w senatorach sprzeciwiających się jego powołaniu – napisał w mediach społecznościowych Rafał Grupiński, wicemarszałek Senatu z PO.

Czytaj więcej

PiS bez wicemarszałka Senatu. Adam Bodnar: Chodzi o konkretne słowa

13 listopada, na inauguracyjnym posiedzeniu izby wyższej parlamentu, Marek Pęk nie uzyskał wystarczającego poparcia i nie został wicemarszałkiem Senatu. Powodem były jego wypowiedzi z poprzedniej kadencji Senatu, porównanie senatorów opozycji do rosyjskich agentów. „Pod osłoną nocy prorosyjska większość odrzuci zapewne ustawę o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce”– za te słowa senator PiS został ukarany naganą przez senacką Komisję Etyki i dlatego opozycja głosowała przeciwko niemu. Teraz to się może jednak zmienić.

– Sądzę, że marszałek Pęk zostanie wybrany na tę funkcję – powiedziała w Polsat News Anna-Maria Żukowska z Lewicy. W podobnym tonie wypowiedział się poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. – Będzie spotkanie naszego klubu senatorów, będą na ten temat rozmawiać. Możliwa jest zmiana stanowiska, ale poczekajmy na decyzję senatorów – powiedział polityk KO. Warunkiem poparcia jest skrucha senatora, ale tej nie widać. Pęk jeszcze tydzień temu mówił w parlamencie, że nie żałuje swoich słów pod adresem senatorów opozycji.

W poniedziałek w TVN 24 był również niewzruszony. – Sprowadzanie mojej sytuacji do jakichś przeprosin jest jednak sprowadzaniem tej sprawy do absurdu, bo wydaje mi się, że moja głowa nie poleciała za ten jeden tweet, tweet, który był wcale nie jakiegoś ciężkiego kalibru – dodał Pęk. Innego zdania są jednak respondenci sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Sondaż: Polacy stawiają warunek jeśli chodzi o kandydatów na wicemarszałków z PiS

Aż 55,7 proc. respondentów sondażu IBRiS uważa, że PiS powinno mieć swoich wicemarszałków Sejmu i Senatu, ale nie powinny to być osoby, które zdaniem polityków opozycji łamały w poprzedniej kadencji regulamin i obrażały innych. Nawet 26 proc. osób głosujących na PiS jest podobnego zdania (87 proc. wyborców KO, 69 proc. zwolenników Lewicy, 78 proc. Trzeciej Drogi i 60 proc. Konfederacji).

Rzeczpospolita

33,7 proc. pytanych uważa, że partia Jarosława Kaczyńskiego powinna mieć wicemarszałków bez warunków stawianych przez opozycję (74 proc. zwolenników PiS, Konfederacji – 40, KO – 1, Lewicy – 1 i Trzeciej Drogi – 17), a jedynie 9 proc., że PiS nie musi mieć marszałków. 1,5 proc. respondentów nie ma zdania. PiS jednak nie zamierza odpuszczać.

Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita”, PiS, mimo że zapowiedziało, że nie zgłosi swoich kandydatów na wicemarszałków po tym, jak kandydatury Elżbiety Witek i Marka Pęka zostały odrzucone przez opozycję, partia ma wkrótce ponownie zgłosić swoich kandydatów. Wysoce prawdopodobne, że znowu pojawi się kandydatura Pęka. Mało prawdopodobne jest, żeby partia znowu postawiła na Witek. Nie jest też pewny termin, kiedy zgłoszone zostaną kandydatury. – To nie jest najważniejsza kwestia, ale możemy poprzeszkadzać nowej większości parlamentarnej i odebrać jej radość z nominacji dla rządu Tuska – mówi jeden z posłów PiS, który nie wyklucza, że wybór nowych wicemarszałków z PiS zbiegnie się z przyjęciem gabinetu Donalda Tuska.

Nowa strategia PiS

Strategia PiS polega na destabilizacji prac parlamentu, mającej pokazać, że większościowa koalicja ogranicza prawa PiS, a Szymon Hołownia nie radzi sobie jako marszałek Sejmu.

Czytaj więcej

Czy rząd Morawieckiego uzyska wotum zaufania? Przemysław Czarnek obliczył szanse

Ton zmienił Mateusz Morawiecki, który zapowiada stworzenie nowego rządu i szereg nowych ustaw, w tym bon rodzicielski dla rodzin, które borykają się z problemami prokreacyjnymi, mimo że tuż po wygraniu wyborów PiS zlikwidowało refundowanie in vitro.

Nagły zwrot PiS ma pokazać partię jako ugrupowanie, które po wygranych wyborach szuka porozumienia w parlamencie, w kontrze do większości parlamentarnej, która nawet nie chce się zgodzić na wicemarszałków. Sondaż IBRiS pokazuje jednak, że taka strategia PiS może zawieść.

– Klub PiS nie odpuści wicemarszałków Sejmu i Senatu – mówi nam poseł Janusz Kowalski. Wiadomo, że opozycja nie poprze Elżbiety Witek, jeśli PiS zgłosi ją ponownie jako kandydatkę na wicemarszałek Sejmu, ale może poprzeć Marka Pęka na wicemarszałka Senatu. Warunkiem jest, że senator PiS przeprosi za pomawianie opozycji, co było powodem ukarania go przez Komisję Etyki, dowiaduje się „Rzeczpospolita”.

Wicemarszałkowie z PiS: Spór o Marka Pęka

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Marcin Mastalerek o Donaldzie Tusku: My wiemy, że on jest prorosyjski
Polityka
PiS, KO i Lewica rzucają poważne siły na wybory do europarlamentu. Dlaczego?
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują wyraźnego faworyta
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?