Polityk Partii Demokratycznej porównuje Donalda Trumpa do nazistów

Jay Robert Pritzker, gubernator Illinois, polityk Partii Demokratycznej żydowskiego pochodzenia ostrzega, że język Donalda Trumpa przypomina język nazistów z lat 30-tych, czyli z czasów, gdy przejmowali oni władzę w Niemczech.

Publikacja: 20.11.2023 10:50

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

JB Pritzker, który przyczynił się do stworzenia Muzeum Holokaustu i Centrum Edukacji w Chicago, wyraził "głębokie zaniepokojenie", że retoryka Donalda Trumpa przypomina mu retorykę nazistów z lat 30-tych.

Gubernator Illinois: Słowa Donalda Trumpa przerażają znających historię Europy w latach 30-tych i 40-tych

Zdaniem gubernatora Illinois Trump jest "zagrożeniem dla demokracji" i "grup mniejszościowych w USA".

Trump "celowo wybiera słowa, które niefortunnie przypominają o przyszłości" - powiedział Pritzker w wywiadzie wyemitowanym na MSNBC.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie w USA. Amerykanie liczą na trzeciego kandydata

- Retoryka używana przez Trumpa, przez część ekstremistów z Maga (skrót od Make America Great Again - hasło wyborcze Donalda Trumpa "Uczyńmy Amerykę znów wielką"). to retoryka używana w latach 30-tych w Niemczech (i) jestem bardzo zaniepokojony kierunkiem, w którym pójdzie kraj, jeśli polityka, taka jak Donalda Trumpa, wyjdzie na światło dziennie - stwierdził gubernator Illinois.

Pritzker przypomniał, że w Niemczech w latach 30-tych imigrantami nazywano nawet ludzi, którzy mieszkali w Niemczech od pokoleń. - To sposób na segregowanie ludzi a ostatecznie... dehumanizowanie ich i zabijanie - stwierdził.

W niedzielę Trump pojawił się na granicy z Meksykiem zapowiadając zaostrzenie polityki wobec imigrantów po powrocie przez niego do Białego Domu

- Nie wiem dokąd zmierza to w przypadku Donalda Trumpa. To, co mogę powiedzieć, to fakt, że sprawy, o których mówi (Trump) przerażają tych, którzy znają historię Europy i lat 30-tych i 40-tych. Jestem głęboko zaniepokojony jego skłonnością do zemsty i tym, co to będzie oznaczać dla tych grup, które nie poprą go w wyborach z 2024 roku, jeśli zostanie wybrany - dodał.

Gubernator Illinois o sondażach, w których Donald Trump wygrywa z Joe Bidenem: Ludzie na razie nie koncentrują się na agendach kandydatów

Pytany o sondaże, w których Donald Trump wygrywa z Joe Bidenem w kluczowych dla wyniku wyborów stanach, Pritzker stwierdził, że na razie sondażami nie należy się tak bardzo przejmować, ponieważ obecnie Amerykanie "jeszcze nie porównują ze sobą kandydatów i nie oceniają ich filozofii i agendy".

- Ludzie nie skupiają się (na tym) aż do konwencji (wyborczych) - dodał precyzując, że chodzi o miesiące między lipcem a listopadem.

W niedzielę Trump pojawił się na granicy z Meksykiem zapowiadając zaostrzenie polityki wobec imigrantów po powrocie przez niego do Białego Domu. Obietnica walki z napływem nielegalnych imigrantów - m.in. przez zbudowanie muru na granicy USA z Meksykiem - było jednym z najważniejszych haseł wyborczych Trumpa w 2016 roku, gdy wygrał wybory prezydenckie z Hillary Clinton.

JB Pritzker, który przyczynił się do stworzenia Muzeum Holokaustu i Centrum Edukacji w Chicago, wyraził "głębokie zaniepokojenie", że retoryka Donalda Trumpa przypomina mu retorykę nazistów z lat 30-tych.

Gubernator Illinois: Słowa Donalda Trumpa przerażają znających historię Europy w latach 30-tych i 40-tych

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Hiszpania odwoła ambasadora w Argentynie? Javier Milei obraził żonę Pedro Sáncheza
Polityka
Zamach stanu w Afryce. Udaremniono atak na prezydenta
Polityka
Stan zdrowia Roberta Ficy. "Najgorsze obawy minęły"
Polityka
Koalicyjny gabinet w Holandii. To będzie rząd skrajnej prawicy
Polityka
Robert Fico pozostaje na oddziale intensywnej terapii. Przejdzie kolejną operację