Mateusz Morawiecki mówi, że PiS jest gotów do "wszystkich koalicji"

Jeżeli stworzenie przez PiS rządu się nie powiedzie będziemy patrzyli wszystkim rządzącym na rękę. Mamy bardzo mocny klub w parlamencie - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 25.10.2023 13:04

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Rafał Guz

Mateusz Morawiecki pytany o to, kto jest odpowiedzialny za porażkę wyborczą PiS przekonywał, że PiS wybory wygrał.

Mateusz Morawiecki pytany o porażkę wyborczą PiS mówi, że PiS wygrał wybory

- Na PiS zagłosowało ponad 7,6 mln osób, chciałem przede wszystkim za to podziękować. Jesteśmy pierwszą partią w historii III RP która trzeci raz z rzędu wygrała wybory. To świadczy o ogromnym zaufaniu. Jednocześnie ta wygrana, aby została dopełniona, musi zakończyć się taką lub inną koalicją - odparł.

Czytaj więcej

Mastalerek: Prezydent usłyszał, że Morawiecki ma plan na stworzenie rządu

PiS wygrał wybory parlamentarne z poparciem 35,38 proc. głosów, co przełożyło się na 194 mandatów w Sejmie, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. Większością dysponują z kolei Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica, które mają razem 248 mandatów. Kandydatem tych partii na premiera jest Donald Tusk.

- My jesteśmy gotowi podjąć współpracę z każdym, komu leży na sercu dobro Polski - przekonywał Morawiecki.

Dopytywany o to czy odpowiedzialność za wynik, który nie daje PiS-owi dużych szans na dalsze rządy, odpowiedzialny jest on, prezes PiS Jarosław Kaczyński, czy sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski, który podał się do dymisji, Morawiecki odparł, że "ma inne spojrzenie na tę sprawę".

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: KPO będzie odblokowane. Bo Ursula von der Leyen musi nagrodzić teraz Donalda Tuska

- Mamy milion głosów więcej niż kolejna partia w parlamencie. 194 mandaty, kolejna partia 37 czy 38 mandatów mniej. To dobry wynik. Pewnie że liczyliśmy na nieco lepszy wynik, ale taka jest decyzja narodu polskiego i oczywiście szanujemy tę decyzję, a co z niej się wykluje - zobaczymy - stwierdził.

Z kim PiS mógłby stworzyć koalicję?

- To największa partia w parlamencie zwykle miała jako pierwsza szansę na tworzenie rządu po ukonstytuowaniu się Sejmu - zaznaczył też Morawiecki. - Kadencja Sejmu, jeśli dobrze pamiętam, trwa do 12 listopada - dodał. 

Możliwości koalicyjne PiS sięgają wszędzie tam, gdzie jest dobra wola współpracy dla dobra Polski

Mateusz Morawiecki, premier

- Możliwości koalicyjne PiS sięgają wszędzie tam, gdzie jest dobra wola współpracy dla dobra Polski, dla pójścia drogą środka, dla stabilności, dla spokoju, a nie dal różnego rodzaju szaleństw, odwracania tej polityki społecznej - mówił Morawiecki. - Jeżeli się nie powiedzie będziemy patrzyli wszystkim rządzącym na rękę. Mamy bardzo mocny klub w parlamencie. Jesteśmy gotowi do wszystkich koalicji z tymi, którzy mają dobrą wolę pójścia drogą środka - podsumował. 

Do "potencjalnych koalicjantów" Donalda Tuska Morawiecki apelował aby "zerknęli do tego co się dzieje z obietnicami, tzw. konkretami" KO od których - jak mówił - "już następuje odwrót". - Nie jestem pewien czy każdy chciałby zaczynać rządy od złamania obietnic wyborczych - dodał. 

A czy Morawiecki przedstawił prezydentowi Dudzie jaką większość mógłby zbudować?

- Ja pokazałem panu prezydentowi kilka bardzo istotnych dla funkcjonowania państwa polskiego obszarów: polityka społeczna, polityka bezpieczeństwa, obrona suwerennego prawa Polaków do decydowania o tym czym mają jeździć, co mają jeść i pan prezydent podejmie decyzję komu powierzyć misję tworzenia rządów, to jest jego prerogatywa - odparł premier.

Mateusz Morawiecki pytany o to, kto jest odpowiedzialny za porażkę wyborczą PiS przekonywał, że PiS wybory wygrał.

Mateusz Morawiecki pytany o porażkę wyborczą PiS mówi, że PiS wygrał wybory

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024