Strzeżek: Mogłem przystąpić do PiS-u, ale wybrałem trudniejszą drogę

- PiS nie będzie miał jakichkolwiek zahamowań, bo wiedzą, że czwarta kadencja w ustrojach demokratycznych byłaby ewenementem na skalę światową - mówił Jan Strzeżek, lider Młodej Polski, kandydat Trzeciej Drogi do Sejm, w rozmowie z Jackiem Niznikiewiczem.

Publikacja: 29.09.2023 14:57

Strzeżek został zapytany o to, czy nie obawia się, że część wyborców opozycji oceni go jako niewiarygodnego, w związku z jego przeszłością w Porozumieniu, które współtworzyło rząd z PiS-em.

Jan Strzeżek: Trzecia kadencja PiS to będzie rollercoaster

- Dla wyborców opozycji szalenie ważne jest, żeby osoby, które wejdą do Sejmu nie miały jakiejkolwiek możliwości przejścia na stronę PiS-owską. Tzn., że nie dadzą się kupić. Politycy Porozumienia mieli takie propozycje (współpracy) - ja też - w momencie kiedy Jarosław Gowin odchodził z rządu, a także wtedy gdy ja rozstawałem się z Porozumieniem. Na pewno byłoby to korzystne finansowe i wizerunkowo, bo miałbym lepszy dostęp do mediów publicznych. Droga pójścia z PiS-em byłaby dla mnie prostsza, ale nie wybrałem jej ze względów ideowych. Zdecydowałem się pójść z Trzecią Drogą i wyborcy to doceniają - stwierdził polityk.

Czytaj więcej

Były poseł z partii Gowina wystartuje do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej

Zdaniem posła, "trzecia kadencja to będzie absolutny rollercoaster", w przypadku wygranej PiS.

- PiS nie będzie miał jakichkolwiek zahamowań, bo wiedzą, że czwarta kadencja w ustrojach demokratycznych byłaby ewenementem na skalę światową. Już druga kadencja w duże mierze polegała na tym, żeby PiS-owska nomenklatura zabezpieczyła się finansowo. Trzecia kadencja polegałaby na tym samym, ale do potęgi n-tej. Bulwersowała na sprawa Piotra Glińskiego, który rozdawał granty na lewo i prawo różnym współpracownikom polityków PiS-u. Gdyby PiS wygrał wybory, to będziemy mieć do czynienia z powiększeniem tego procederu - podkreślił parlamentarzysta.

PiS abdykował w kwestii realnego programu mieszkaniowego

Jan Strzeżek, lider Młodej Polski, kandydat Trzeciej Drogi do Sejm

- Nie widzę woli reformatorskiej w PiS-ie. Raczej chęć korzystania z wyborczych zdobyczy - dodał.

Jan Strzeżek: Za metr mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić dwie średnie pensje

Strzeżek mówił następnie o swoich postulatach programowych.

- Przede wszystkim realny program mieszkaniowy. Stratuje z Warszawy, w której mieszkam całe życie i widzę ile w tej chwili kosztują mieszkania. Obecnie nie ma żadnej dzielnicy, gdzie mieszkanie za metr jest tańsze niż 10 tysięcy zł. To sprawia, że osoba, która zarabia średnią krajową musi dwa miesiące pracować na metr mieszkania na rynku deweloperskim. PiS abdykował w kwestii realnego programu mieszkaniowego. W tej chwili proponuje program kredytowy, który doprowadził tylko do tego, że ceny mieszkań wzrosły - zaznaczył kandydat do Sejmu.

Czytaj więcej

Piotr Ikonowicz: Co piąta polska rodzina pożycza u lichwiarzy, żeby żyć

Strzeżek został zapytany o to, czy nie obawia się, że część wyborców opozycji oceni go jako niewiarygodnego, w związku z jego przeszłością w Porozumieniu, które współtworzyło rząd z PiS-em.

Jan Strzeżek: Trzecia kadencja PiS to będzie rollercoaster

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Sprawa 800+. Beata Szydło: Grupa kłamliwych trolli próbuje opanować serwis X
Polityka
Kobosko: Udział Berlina w odbudowie Pałacu Saskiego byłby wspaniałym symbolem przyjaźni
Polityka
Hołownia: Umowy podpisane przez tymczasowy rząd PiS mogą być unieważnione
Polityka
Czy Mateusz Morawiecki przestanie być premierem 11 grudnia?
Polityka
Elżbieta Witek powinna być wicemarszałkinią Sejmu? Polacy odpowiadają zdecydowanie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu