Europoseł PSL Adam Jarubas: Nie poparliśmy rezolucji PE ws. Polski, nie jesteśmy przeciw Polakom

Skutkiem łamania praworządności jest choćby to, że nie mamy dziś środków z KPO, pod znakiem zapytania są środki z Funduszu Spójności - mówił w rozmowie z Polsat News eurodeputowany PSL, Adam Jarubas.

Publikacja: 17.07.2023 08:07

Adam Jarubas

Adam Jarubas

Foto: European Union 2022 - Source : EP/ Mathieu CUGNOT

Jarubas był na początku pytany o to czy koalicja PSL i Polski 2050, Trzecia Droga, może się rozpaść jeszcze przed wyborami.

PSL i Polska 2050 pójdą do wyborów razem? "PSL przygotowany na różne sytuacje"

- Nie zajmujemy się plotkami, ruszamy w kampanię, czy prekampanię w istocie. Spotykamy się w różnych miejscach, nasi liderzy, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia spotykają się z mieszkańcami - odparł.

Skutkiem łamania praworządności jest choćby to, że nie mamy dziś środków z KPO, pod znakiem zapytania są środki z Funduszu Spójności

Adam Jarubas, europoseł PSL

Na pytanie czy oznacza to, że Jarubas całkowicie ucina ten temat, europoseł zastrzegł, że PSL "jest przygotowany na różne sytuacje, jako ludowcy, najbardziej doświadczona partia w historii".

- Natomiast umówiliśmy się, chcemy dowieźć to do końca - dodał potwierdzając, że plan polega na pójściu do wyborów Polski 2050 i PSL w ramach koalicyjnego komitetu wyborczego Trzecia Droga (z progiem wyborczym na poziomie 8 proc.).

Dlaczego PSL nie poparł rezolucji PE ws. Polski?

Następnie Jarubas był pytany o wstrzymanie się europosłów PSL od głosowania nad rezolucją ws. Polski w PE, w której europarlamentarzyści wyrażają zaniepokojenie zmianami w Kodeksie wyborczym, ustawą "lex Tusk" i wzywają do wysłania do Polski pełnej misji obserwacyjnej OBWE w czasie wyborów parlamentarnych.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz o rezolucji ws. Polski: Parlament Europejski jest nieudolny

Europoseł PSL odparł, że kwestia praworządności niepokoi PSL o czym politycy tej partii "wielokrotnie mówili".

- Skutkiem łamania praworządności jest choćby to, że nie mamy dziś środków z KPO, pod znakiem zapytania są środki z Funduszu Spójności. Natomiast jeśli chodzi o to głosowanie, konsekwentnie jako ludowcy w tych głosowaniach (nie głosujemy - red.), w których nie chodzi tylko o wezwanie, by rząd przestał łamać europejskie wartości... tam był również zapis, że KE będzie mogła zastosować wszelkie możliwe środki, łącznie z zawieszaniem pieniędzy dla Polski. My jesteśmy przeciwko praktykom polskiego rządu, a nie przeciwko Polakom - wyjaśnił.

Czy oznacza to, że PSL zgadza się z opinią polityków PiS, którzy przekonują, że rezolucja miała charakter antypolski?

- Nie, ona piętnowała fatalne praktyki rządu. Uznaliśmy, że nie weźmiemy udziału w tym głosowaniu. To oczywiście nie zmienia naszej krytycznej oceny sytuacji tego, co robi rząd PiS-u w relacjach z UE. Samo to, że zablokowane jest 700 mld zł to znacząco wpływa, np. na rentowność obligacji - wyjaśnił.

Jarubas był na początku pytany o to czy koalicja PSL i Polski 2050, Trzecia Droga, może się rozpaść jeszcze przed wyborami.

PSL i Polska 2050 pójdą do wyborów razem? "PSL przygotowany na różne sytuacje"

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Bogdan Klich: Kontrole na granicy to rezultat afery wizowej
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Polityka
Marsz Miliona Serc – duże utrudnienia na ulicach w Warszawie
Polityka
Rząd potwierdza. Do wybuchu w Przewodowie doprowadziła ukraińska rakieta
Polityka
Bogdan Klich: PiS stworzył "polski szlak" przerzutu imigrantów do UE. 2 mln wiz
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Polityka
Prawo chroni majątek żony Mateusza Morawieckiego przed kontrolą CBA
Polityka
Wewnętrzne sondaże dają PiS trzecią kadencję. Będą emocje, nie program