Relokacja migrantów w UE. Jarosław Kaczyński chce referendum. "Zorganizujemy je"

- Ta sprawa musi być przedmiotem referendum i my to referendum zorganizujemy - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sejmowej debaty nad złożonym przez PiS projektem uchwały ws. propozycji unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

Publikacja: 15.06.2023 13:45

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas debaty nad projektem uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas debaty nad projektem uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów

Foto: PAP/Albert Zawada

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał głos podczas odbywającej się w Sejmie w czwartek debaty w kwestii sprawozdania komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

- Klub Prawa i Sprawiedliwości oczywiście poprze tę uchwałę - zadeklarował. Jarosław Kaczyński ocenił, że decyzja Unii Europejskiej "godzi w polską suwerenność" i suwerenność innych państw europejskich. - To tutaj sprawa najważniejsza - podkreślił.

Czytaj więcej

Przymusowa relokacja migrantów do Polski. Ziobro: Nie ma zgody

Nowy pakt migracyjny UE

Chodzi o tzw. pakt migracyjny UE i przymusową relokację migrantów. Przed tygodniem szefowie dyplomacji państw członkowskich UE przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych. Nowe zasady mówią o minimalnej rocznej liczbie relokacji z państw, w których migranci przekraczają granicę UE do państw UE "mniej narażonych" na takie przyjazdy. Polska miałaby być państwem, do którego mieliby trafiać migranci.

Roczna liczba migrantów poddawanych relokacji została ustalona na 30 tys. Minimalna roczna suma nakładów na relokację to 22 tysiące euro (suma ta może zostać zwiększona). W praktyce oznaczałoby to, że kraje członkowskie będą musiały godzić się na relokacje migrantów lub liczyć się z karami w wysokości 22 tys. euro od każdej nieprzyjętej osoby.

Polska i Węgry głosowały przeciwko tzw. paktowi migracyjnego, który został przyjęty większością kwalifikowaną. Pakt przewiduje mechanizm tzw. obowiązkowej solidarności.

Jarosław Kaczyński zapowiada referendum

Przemawiając w Sejmie Jarosław Kaczyński mówił w czwartek, że sprawa to część sporu, który określi przyszłość Unii Europejskiej i Polski. Były premier ocenił, że decyzja UE jest sprzeczna z traktatami.

Prezes PiS podkreślił, że tło sprawy stanowi to, działo się w Polsce po wybuchu wojny na Ukrainie. - Przyjęliśmy wtedy kilka milionów uchodźców, tak na stałe to ok. 1,5-2 mln - powiedział. Na uwagę z sali, że "milion dwieście" tysięcy odparł, że "wszystko jedno". - Nie spierajmy się w tej chwili o fakty - zaapelował.

- Gdyby to pomnożyć przez 22 tys. euro, to będzie to suma miedzy dwadzieścia kilka a trzydzieści miliardów euro. A jeżeli chodzi o pomoc, jaką otrzymaliśmy, to jest przy bardzo dobrym liczeniu 100 euro na jednego mieszkańca. To jest kpina z Polski, to jest dyskryminacja wyjątkowo bezczelna - powiedział Jarosław Kaczyński.

- Dlatego my się na to nie zgodzimy i na to nie zgadza się także naród polski i to musi być przedmiotem referendum. Ta sprawa musi być przedmiotem referendum i my to referendum zorganizujemy - oświadczył prezes PiS.

Mechanizm relokacji migrantów. Projekt uchwały posłów PiS

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża stanowczy sprzeciw wobec próby wprowadzenia na poziomie Unii Europejskiej mechanizmów przymusowej relokacji nielegalnych migrantów ekonomicznych na podstawie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zarządzania azylem i migracją oraz w sprawie procedury azylowej w kształcie uzgodnionym przez Radę Unii Europejskiej w dniu 8 czerwca 2023 r., przy sprzeciwie Polski oraz Węgier" - głosi projekt.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca uwagę na fakt, iż w trakcie wojny w Ukrainie do Polski wjechało w poszukiwaniu bezpieczeństwa ok. 7 mln uchodźców z Ukrainy; do dzisiaj w naszym kraju pozostało ok. 1,5 mln z nich" - czytamy w dokumencie.

Komisja spraw zagranicznych 14 czerwca wniosła o uchwalenie projektu uchwały.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał głos podczas odbywającej się w Sejmie w czwartek debaty w kwestii sprawozdania komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

- Klub Prawa i Sprawiedliwości oczywiście poprze tę uchwałę - zadeklarował. Jarosław Kaczyński ocenił, że decyzja Unii Europejskiej "godzi w polską suwerenność" i suwerenność innych państw europejskich. - To tutaj sprawa najważniejsza - podkreślił.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Śmiszek: Hyc z rządu do PE? W Brukseli też się ciężko pracuje
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Polityka
Szymon Hołownia kontra Julia Przyłębska. "Nie wykonam postanowienia TK"
Polityka
Marta Lempart: Trzecia Droga nie jest demokratycznym ugrupowaniem
Polityka
Sławomir Mentzen: Broń atomowa w Polsce? Nic nie daje. Mamy inny problem
Polityka
Kamiński tłumaczy, dlaczego nazwał Jońskiego "świnią". "Forma protestu"