Sondaż: Która partia najbardziej sprzyja interesom Rosji?

„Działania, którego z polskich ugrupowań politycznych ocenia Pan/Pani jako najbardziej sprzyjające Rosji”? O to zapytał instytut badań społecznych IBRiS w sondażu dla Radia Zet.

Publikacja: 13.06.2023 12:03

Sondaż: Która partia najbardziej sprzyja interesom Rosji?

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Najwięcej uczestników sondażu wskazało na Prawo i Sprawiedliwość (23,2 proc.). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (23,1 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się Konfederacja (13,6 proc.), Lewica (8,4 proc.), AGROUnia (5,1 proc.), PSL (0,4 proc.).

Nikt z badanych nie wskazał na Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Najwięcej badanych wybrało odpowiedź nie wiem/trudno powiedzieć (26,2 proc.)

Jakie odpowiedzi wskazywali wyborcy PiS, a jakie opozycji?

Wyborcy Zjednoczonej Prawicy w większości (57 proc.) wskazało KO jako ugrupowanie, które najbardziej sprzyja Rosji. Natomiast elektorat opozycji uważa, że najbardziej prorosyjskie ugrupowanie to PiS (42 proc.) i Konfederacja (25 proc.).

Czytaj więcej

"Lex Tusk". Nowelizacja w Sejmie. Co zrobi PiS? Jest decyzja

Sondaż został przeprowadzony między 9 a 10 czerwca metodą CATI na ogólnopolskiej grupie 1000 osób.

Ustawa lex Tusk, czyli badanie wpływów rosyjskich w Polsce

29 maja, prezydent ogłosił, że podpisuje ustawę określaną mianem "lex Tusk" i - jednocześnie - skierował ją do TK w ramach kontroli następczej. 

57 proc.

Tylu wyborców Zjednoczonej prawicy wskazało na KO jako ugrupowanie, które sprzyja Rosji

"Lex Tusk" to potoczna nazwa ustawy pozwalającej na powołanie komisji ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce. Krytycy ustawy twierdzą, że jest ona niekonstytucyjna, ponieważ zapewnia komisji nadzwyczajne uprawnienia, zwalnia jej członków z odpowiedzialności za podejmowane w ramach prac w komisji działania, a także jest wymierzona personalnie w Donalda Tuska, o czym świadczy np. uzasadnienie projektu ustawy, w którym nazwisko Tuska pada. Ustawa wzbudziła niepokój UE i Departamentu Stanu USA w związku tym, że może być wykorzystana przeciw opozycji.

Zaledwie cztery dni później, 2 czerwca, prezydent zaproponował jednak nowelizację ustawy "lex Tusk".

Prezydent podkreślił w poniedziałek wagę transparentności życia publicznego. Wyraził pogląd, że opinia publiczna powinna bezpośrednio poznać fakty. - Dlatego zdecydowałem się na podpisanie ustawy, która w ostatnim czasie opuściła polski parlament, a dotyczy powołania specjalnej państwowej komisji, która ma wyjaśnić wpływy rosyjskie na kwestie związane z bezpieczeństwem Rzeczypospolitej w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci - oświadczył Andrzej Duda.

- Nie ukrywam, że zbulwersowany zarzutami, które są ewidentnie nacechowane złą wolą, postanowiłem zrobić krok, który będzie swoistym sprawdzam. I to zarówno z obozu rządzącego, jak i z opozycji. Przygotowałem nowelizację ustawy, cały szereg przepisów, które w tej ustawie regulują dodatkowo, albo zmieniają te postanowienia, które wzbudzają największe kontrowersje - oświadczył w piątek prezydent.

Najwięcej uczestników sondażu wskazało na Prawo i Sprawiedliwość (23,2 proc.). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (23,1 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się Konfederacja (13,6 proc.), Lewica (8,4 proc.), AGROUnia (5,1 proc.), PSL (0,4 proc.).

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść