Balcerowicz: Obietnice KO? Skąd pieniądze? Traktowanie ludzi jak idiotów

Wszystkie propozycje, które nie podają sposobu finansowania proponowanych podarków, są w gruncie rzeczy traktowaniem wyborców jak idiotów. I tak należy podchodzić do tych propozycji - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były wicepremier, były prezes NBP, przewodniczący rady FOR prof. Leszek Balcerowicz.

Publikacja: 12.04.2023 09:20

Były wicepremier był pytany czy Konfederacja jest dziś najbardziej liberalnym ugrupowaniem na polskiej scenie politycznej.

- Nie wiemy co to jest Konfederacja, ze względu na różnorodność wypowiedzi i programów, więc trzeba by się odnosić do konkretnych wypowiedzi - odparł prof. Balcerowicz. - Co ma wspólnego pan (Grzegorz) Braun z niektórymi innymi członkami tego ugrupowania - dodał.

Czytaj więcej

Leszek Balcerowicz: program gospodarczy Konfederacji jest najbardziej racjonalny

- Konfederacja to konglomerat złożony z różnych osób, o różnych poglądach i wypowiedziach, i ja nie będę odnosił się do czegoś co nie wiadomo do czego się odnosi - podsumował.

Balcerowicz mówił też, że "jeżeli w dziedzinie polityki społeczno-gospodarczej główna partia opozycyjna nie bardzo różni się od partii rządzącej, to powstaje luka, i ta luka jest w jakimś stopniu wypełniania". - Platforma powinna była się z tym liczyć - dodał.

Według byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego PiS i KO "ogromnie różnią się w dwóch bardzo ważnych dziedzinach".

W ostatnich latach mamy do czynienia z degradacją dyskusji w Polsce, przynajmniej na tematy gospodarcze

Prof. Leszek Balcerowicz

- Po pierwsze: podejście do praworządności. PiS wraz z Ziobrą to pierwsza partia, która dokona zamachu pełzającego na praworządność. Po drugie - stosunek do UE. Natomiast w dziedzinie polityki gospodarczej, jeśli się patrzy na wypowiedzi czołówki PO, to nie bardzo widzę różnicę - stwierdził.

Balcerowicz był następnie pytany o propozycje przedwyborcze Koalicji Obywatelskiej: 20 proc. podwyżki dla budżetówki czy tzw. babciowe.

- Wszystkie propozycje, które nie podają sposobu finansowania proponowanych podarków, są w gruncie rzeczy traktowaniem wyborców jak idiotów. I tak należy podchodzić do tych propozycji - stwierdził. - Jeśli ktoś proponuje prezenty z budżetu, w którym jest rosnący deficyt, i nie mówi, skąd weźmie pieniądze, to - mówiąc delikatnie - lekceważy ludzi. Każdy rozsądny wyborca musi pytać skąd się weźmie pieniądze - dodał.

- Bez odpowiedzi na to pytanie nie ma żadnej dyskusji. W ostatnich latach mamy do czynienia z degradacją dyskusji w Polsce, przynajmniej na tematy gospodarcze - mówił też Balcerowicz dodając, że udział w tym ma również największa partia opozycyjna.

A czy Polskę stać dziś na świadczenia takie jak 500plus czy 13 i 14 emerytura?

- Stać nas kosztem rosnącego zadłużenia kraju, co nie jest dobrym rozwiązaniem. A jeszcze gorszym byłoby drukowanie pieniędzy przez NBP. Trzecie rozwiązanie - podwyższenie podatków - odpowiedział. 

Pytany o stan finansów publicznych Polski prof. Balcerowicz stwierdził, że jest on "niepokojący". - Przy kontynuacji tych tendencji, że zwiększa się wydatki, a gospodarka zmierza do stagflacji, co jest jednym z najgorszych stanów, jaki można mieć, ta sytuacja fiskalna nie będzie się poprawiać. Ktokolwiek będzie rządził w Polsce stanie przed poważnym problemem - stwierdził.

Były wicepremier był pytany czy Konfederacja jest dziś najbardziej liberalnym ugrupowaniem na polskiej scenie politycznej.

- Nie wiemy co to jest Konfederacja, ze względu na różnorodność wypowiedzi i programów, więc trzeba by się odnosić do konkretnych wypowiedzi - odparł prof. Balcerowicz. - Co ma wspólnego pan (Grzegorz) Braun z niektórymi innymi członkami tego ugrupowania - dodał.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży