Aktualizacja: 16.03.2016 17:54 Publikacja: 16.03.2016 17:40
Julia Tymoszenko
Foto: youtube
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) wynika, że 12,9 proc. Ukraińców chce, by Julia Tymoszenko znów została premierem. Na czele ukraińskiego rządu stała ona w latach 2007-2010, a po przegranej w wyborach prezydenckich z Wiktorem Janukowyczem została postawiona przed sądem i oskarżona o defraudację. Z więzienia wyszła dopiero w trakcie rewolucji na Majdanie w lutym 2014 roku.
Na drugim miejscu według sondaży z poparciem 9,9 proc. znalazł się gubernator obwodu odeskiego i były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Jego nazwisko coraz częściej pada w kontekście zapowiadającej się dymisji premiera Arsenija Jaceniuka. Według wielu analityków jego kandydatura była rozpatrywana jako ewentualnego następcy szefa ukraińskiego rządu. Z kolei sam Jaceniuk znalazł się na piątej pozycji z poparciem nieco ponad 5 proc. Jego dymisji od miesięcy domaga się jednocześnie kilka frakcji parlamentarnych, ale pod koniec lutego w Radzie Najwyższej nie znalazło się odpowiednio wielu posłów, by go zdymisjonować. Według KIIS ponad połowa Ukraińców uważa, że deputowani popełnili błąd, że nie zdymisjonowali Jaceniuka. Najważniejszym zarzutem, który pada pod jego adresem, są powiązania korupcyjne z oligarchami, o które był oskarżany m.in. przez Saakaszwilego.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Kim Yong-hyun, były minister obrony Korei Południowej, aresztowany w związku z nieudaną próbą wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta kraju, próbował odebrać sobie życie w areszcie - informuje agencja Yonhap.
Ambasada Stanów Zjednoczonych w stolicy Ukrainy została tymczasowo zamknięta - poinformował Departament Stanu. Polscy dyplomaci pozostają na posterunku - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.
3 grudnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostanie wręczona Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Oto lista nominowanych.
Kijów, który w ostatnich tygodniach był niemal codziennie celem ataku rosyjskich dronów-kamikadze, rankiem 13 listopada, po raz pierwszy od sierpnia, został celem rosyjskiego ataku rakietowego - podają Ukraińcy.
Rosja przeprowadziła w nocy kolejny w ostatnich tygodniach zmasowany atak dronów-kamikadze na Kijów. Szczątki zestrzelonych dronów spadły na sześć dzielnic miasta.
W nocy Ukraina najpierw była celem ataku dronów-kamikadze Shahed, a ok. 3:40 pojawiła się informacja o wystrzeleniu w stronę Ukrainy przez Rosjan pocisków manewrujących i balistycznych. Jednym z głównych celów ataku był Kijów.
Premier Indii Narendra Modi podczas swej pierwszej wizyty na Ukrainie spotkał się z prezydentem tego kraju Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy dotyczyły współpracy dwustronnej oraz zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.
Drastyczne oszczędności budżetowe niemieckiego rządu nie ominą pomocy dla Ukrainy. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale i uwarunkowania polityczne.
W nocy Kijów był celem zmasowanego ataku rosyjskich dronów - informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas