Kukiz wystartuje z list PiS? Rzecznik PiS mówi, że decyzję podejmie Kaczyński

- Wiele wariantów jest rozważanych - oświadczył rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy Paweł Kukiz wystartuje z list PiS.

Publikacja: 21.03.2023 09:21

Rzecznik PiS Rafał Bochenek i poseł Kukiz'15 Paweł Kukiz

Rzecznik PiS Rafał Bochenek i poseł Kukiz'15 Paweł Kukiz

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Bochenek był w radiowej Jedynce pytany, czy Prawo i Sprawiedliwość pójdzie do wyborów z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry oraz czy PiS ma ofertę startu dla Pawła Kukiza (Kukiz'15).

- To, w jakiej konfiguracji ostatecznie pójdziemy do tych wyborów, to wszystko jeszcze przed nami - odparł rzecznik PiS. - Te decyzje na pewno będą zapadały, czy to w zakresie konfiguracji politycznych, z jakimi partiami będziemy tworzyć taki, można powiedzieć, mariaż wyborczy - dodał.

Czytaj więcej

Sondaż: Rośnie strata KO do PiS, Konfederacja trzecią siłą

- Te decyzje będą zapadały na najwyższych szczeblach naszej partii, tę decyzję będzie na pewno podejmował prezes Jarosław Kaczyński, aczkolwiek wiele wariantów jest rozważanych - mówił Rafał Bochenek.

Rzecznik PiS oświadczył, że jego partia chciałaby pójść do wyborów parlamentarnych "możliwie szerokim obozem".- Bo jednak ta formuła Zjednoczonej Prawicy na przestrzeni ośmiu lat - mimo różnic, które w ramach obozu się pojawiały - się sprawdziła - ocenił. Według rzecznika partii kierowanej przez Jarosława Kaczyńskiego, Zjednoczona Prawica skutecznie wdrażała wiele reform.

Lider koła Kukiz'15 Paweł Kukiz ma od 2021 r. porozumienie programowe z PiS. Poseł mówił, że uzależnia swój start z list PiS od spełnienia dwóch warunków: przyjęcia ustaw o referendach lokalnych oraz o sędziach pokoju, orzekających w najprostszych sprawach i wyłanianych w wyborach powszechnych. Pierwsza ustawa jest uchwalona, druga została przyjęta przez podkomisję.

Czytaj więcej

Paweł Kukiz bliżej list PiS, ale wciąż daleko od PiS

Kukiz zastrzegał, że nie oznacza to, że jego start z list PiS jest przesądzony. – Jeśli projekt o sędziach pokoju zostanie uchwalony, siądę do rozmów, podczas których będę negocjował wpisanie do programu PiS zniesienie immunitetów formalnych, m.in. posłów, senatorów, prokuratorów i sędziów, rozszerzenie ustawy antykorupcyjnej i zmianę ordynacji wyborczej. Jeśli rozmowy się powiodą, będę widział sens startu do Sejmu – mówił.

Polityka
Sondaż: Koalicja Obywatelska po marszu 4 czerwca zbliżyła się do PiS
Polityka
Nieoficjalnie: PiS chce obiecać kolejną obniżkę wieku emerytalnego
Polityka
Podpis, a następnie złożenie nowelizacji ws. lex Tusk. Jak Polacy oceniają decyzję Dudy?
Polityka
Górski & Cieślik: "4 czerwca na placu zabaw byli sami PiS-owcy"
Polityka
Konfederacja będzie domagać się milionów złotych za zablokowanie profilu na FB?