Spór o warunkowość. Szef MSZ: Jest podstawa do kompromisu

- Kompromis musi sprowadzać się do rzeczy fundamentalnej: warunkowość może być ograniczona wyłącznie do takiej ochrony budżetu Unii Europejskiej, która zabezpiecza przez działaniami o charakterze kryminalnym, mającym na celu sprzeniewierzenie tych środków - powiedział w radiowej Jedynce minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, odnosząc się do negocjacji ws. budżetu UE i mechanizmu praworządności.

Aktualizacja: 09.12.2020 10:04 Publikacja: 09.12.2020 07:23

Spór o warunkowość. Szef MSZ: Jest podstawa do kompromisu

Foto: AFP

zew

We wtorek premier Węgier przyleciał do Warszawy, by porozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS. Tematem rozmów była sprawa sprzeciwu wobec tzw. mechanizmu praworządności.

Polska i Węgry nie zgadzają się na rozporządzenie wprowadzające powiązanie wypłat środków unijnych z kwestią praworządności. Zdaniem premiera Morawieckiego, rozwiązanie to jest arbitralne i może być stosowane z motywacji politycznych. Krytycy rozporządzenia wskazują też na jego niezgodność z traktatami.

- Węgry i Polska myślą o przyszłości Unii Europejskiej - powiedział po rozmowach Orban. - Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają. Musimy bronić traktatu o Unii Europejskiej, musimy bronić naszych interesów narodowych - zadeklarował.

Czytaj także:
Morawiecki: Być może będzie potrzebny kolejny szczyt UE

- Polska i Węgry wspólnie podtrzymują swoje stanowisko dotyczące konieczności rozdzielenia kwestii związanych z oceną praworządności od kwestii związanej z oceną budżetu unijnego, to znaczy chcemy, aby kryteria, które dotyczą budżetu unijnego, odnosiły się do budżetu unijnego i tylko do niego - oświadczył wieczorem rzecznik rządu Piotr Mueller.

Dowiedz się więcej: Spór o warunkowość. Polska i Węgry podtrzymują swe stanowisko

W Polskim Radiu szef MSZ był pytany o wypowiedź węgierskiego premiera, że Polska i Węgry są blisko zwycięstwa. Zdaniem Zbigniewa Raua słowa te mogą oznaczać, że oba kraje mają takie same zamierzenia negocjacyjne w kwestii stanowiska dot. funduszy unijnych i mechanizmu warunkowości oraz to, że kryterium zwycięstwa jest jedno - "takie, że uda nam się obronić zarówno funkcjonowanie traktatów europejskich, jak i konkluzje Rady Europejskiej z lipca".

- To znaczy, że mechanizm warunkowości, który sprowadza się do braku pewności prawa (...) nie będzie miał zastosowania - dodał minister.

Pytany, czy wypracowanie porozumienia na czwartkowym szczycie jest możliwe, szef MSZ ocenił, że tak. - Kompromis musi sprowadzać się do rzeczy fundamentalnej: warunkowość może być ograniczona wyłącznie do takiej ochrony budżetu Unii Europejskiej, która zabezpiecza przez działaniami o charakterze kryminalnym, mającym na celu sprzeniewierzenie tych środków - powiedział.

- Jeśli mechanizm warunkowości do tego będzie się sprowadzał, to jest to rzeczywiście bardzo realna podstawa do kompromisu - ocenił.

Zbigniew Rau dodał, że jeśli się to nie uda, to porozumienia w ciągu najbliższych dwóch dni nie będzie i "cała procedura zostanie najprawdopodobniej przedłużona, bądź będzie jeszcze jedno posiedzenie Rady Europejskiej, dodatkowe, w tym roku", albo też negocjacje zostaną przesunięte na przyszły rok, gdy prezydencję będzie sprawowała Portugalia.

Polityka
Przed wielką majówką: Trzaskowski kontratakuje, debaty „grają” w kampanii jak nigdy wcześniej, podsumowanie 1000-lecia koronacji
Polityka
Sondaż: Kto wypadł najlepiej w debacie „Super Expressu”?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Sondaż pokazuje, że debatę wygrał Trzaskowski. Kandydat KO nie może ignorować lewicy
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne