Minister edukacji: Lex Czarnek 3? Tak, ale po zwycięskich wyborach

- Na pewno, ale po zwycięskich wyborach październikowych, bo ustawa jest konieczna, bo musimy chronić dzieci przed demoralizacją - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o to, czy będą kolejne próby nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, tzw. lex Czarnek.

Publikacja: 23.01.2023 17:10

Minister edukacji: Lex Czarnek 3? Tak, ale po zwycięskich wyborach

Foto: MEiN/gov.pl

W połowie grudnia prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy Prawo oświatowe, regulującą m.in. zasady działalności organizacji w szkołach i wprowadzającej zmiany w edukacji domowej.

Tzw. lex Czarnek trafiło do prezydenta już po raz drugi. W obu przypadkach Andrzej Duda odmówił pod nią podpisu. Na projekty nie zgadzali się nauczyciele i rodzice tłumacząc, że oznaczają one niepotrzebną centralizację edukacji i upartyjnienie szkół.

- Jeśli chodzi o kolejne przygotowywanie projektu ustawy przez posłów z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, jak to miało miejsce przez te pół roku ubiegłego roku 2022, czy też przygotowywanie nowego projektu ustawy stosownej przez rząd, to w tym momencie jest to już niezwykle trudne, bo jesteśmy na finiszu tej kadencji - przyznał w poniedziałek Przemysław Czarnek w Radiu Maryja. - To są ostatnie miesiące pracy Sejmu w tej kadencji, więc wydaje się, że jeśli mielibyśmy to zrobić my, to na pewno, ale po zwycięskich wyborach październikowych - dodał.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Minister Czarnek i trzecia konkwista

Zdaniem ministra edukacji „ustawa jest konieczna, bo musimy chronić dzieci przed demoralizacją”, a najmłodsze pokolenia Polaków „muszą być odpowiednio wychowane w odpowiedniej atmosferze, na fundamencie odpowiedniego systemu wartości, charakterystycznego dla naszego społeczeństwa”. - I nie możemy dopuścić w związku z powyższym do tej genderyzacji i demoralizacji młodzieży, która jest widoczna w wielu miejscach na świecie, a która wchodzi powoli do polskich szkół, zwłaszcza w centrach wielkich miast - przekonywał.

- Jeśli będą chciały tego stowarzyszenia rodziców i organizacje społeczne, to my tego oczywiście nie zabronimy i na pewno będziemy wspierać takie oddolne inicjatywy - zaznaczył szef resortu edukacji. - Ale jeśli chodzi o sam poziom już klubu parlamentarnego i rządu, wydaje się, że jeśliby nie zrobili tego obywatele, to my będziemy to robić, ale po zwycięskich wyborach październikowych - wyjaśnił Przemysław Czarnek.

Polityka
Najnowszy sondaż: KO dogania PiS, o większości zdecyduje Konfederacja
Polityka
Posłanka odchodzi z Nowej Lewicy. "Niezwykle trudna dla mnie decyzja"
Polityka
Na Facebooku znów pojawi się profil Konfederacji
Polityka
Polski rząd reaguje na decyzję KE ws. lex Tusk. "W Polsce były rosyjskie wpływy"
Polityka
Donald Tusk zapowiada manifestacje w kolejnych miastach