Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 18:53 Publikacja: 14.12.2022 22:44
Foto: PAP/Tomasz Gzell
Wynik głosowania nad odwołaniem ministra sprawiedliwości nie jest sukcesem Solidarnej Polski. Rządzący umową koalicyjną są zobligowani do bronienia ministrów w trakcie głosowania nad wnioskami opozycji w sprawie ich odwołania. PiS obronił Ziobrę, ale się nie cieszył, parafrazując klasyka. Dzisiaj wiemy więcej na temat relacji na szczycie władz i najbliższych planów zwaśnionych koalicjantów
Ziobro dostał kilka sygnałów od Jarosława Kaczyńskiego. PiS pokazało, że broni jedynie większości parlamentarnej, a nie dorobku ministra sprawiedliwości. Minister Agnieszka Ścigaj z Polskich Spraw nic sobie z umowy nie robi i wstrzymała się od głosu, nie broniąc „kolegi” z rządu. Żadne konsekwencje jej nie spotkały. Ale trudno się dziwić, skoro sam premier kilka dni przed głosowaniem krytykował reformy wymiaru sprawiedliwości, niczym przedstawiciele opozycji, nazywając stan w sądownictwie „półzapaścią” i dodając, że „dzisiaj jest gorzej, niż było”. Koalicyjnego małżeństwa z rozsądku nie popiera też Ryszard Terlecki, szef Klubu PiS, który kilkukrotnie krytykował przeprowadzenie reformy wymiaru sądownictwa, twierdząc, że powodem są „słabo przygotowane ustawy przez Ministerstwo Sprawiedliwości”. Prezes PiS również jest w opozycji do swojego „politycznego syna”, krytykując go bez ogródek: „W Polsce sądy działają nie źle, tylko fatalnie źle”. Ale to premier swoimi wypowiedziami najmocniej upokarza Ziobrę, którego nawet z imienia nie bronił w Sejmie, atakując go słowami: „reformujemy już ten wymiar sprawiedliwości siódmy rok”, i dorzuca: „ja bym nie chciał umierać za wymiar sprawiedliwości. Nie opłaca się”. Czy Morawieckiego czeka polityczna śmierć? Jeśli rząd nie poradzi sobie ze skutkami zimy i nie ściągnie środków z KPO, to zmiana premiera jest nieunikniona przed wyborami.
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich. Decyzję przez aklamację podjęła Rada Krajowa Nowej Lewicy.
Dariusz Wieczorek, minister nauki jest w kolejnych politycznych kłopotach. W Warszawie pojawiają się nawet nazwiska jego potencjalnych następczyń. Czy jednak wniosek PiS o wotum nieufności paradoksalnie nie poprawi jego sytuacji?
„Jak zmieniła się Pana/Pani ocena Karola Nawrockiego po tym, jak został on kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości?” - zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Popierając Szymona Hołownię w wyborach prezydenckich, PSL może utracić budowaną od kilku miesięcy tożsamość, tracąc szanse zagospodarowania elektoratu umiarkowanie konserwatywnego i wolnorynkowego. W najbliższym czasie może być im ciężej odcinać się od bardziej progresywnych zmianach forsowanych przez rząd Donalda Tuska, szczególnie tych popieranych przez marszałka Hołownię.
Każda platforma internetowa będzie musiała dokonać analizy ryzyka pod kątem treści przeznaczonych nie dla dzieci. Jeśli ryzyko jest znaczące, to trzeba będzie wprowadzić skuteczny system weryfikacji wieku. Strony, które tego nie zrobią, będą blokowane – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji.
Spór o to, czy Andrzej Duda może zostać członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), to polityczne igrzyska i kolejny dowód na to, że sportem w Polsce rządzą ludzie małostkowi.
Prezydent elekt Donald Trump mianował Richarda Grenella, byłego ambasadora w Niemczech i byłego p.o. dyrektora wywiadu narodowego, swoim „wysłannikiem ds. misji specjalnych”.
Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) chce zakazać stosowania w peletonie tlenku węgla. Inhalacje gazem stosował m.in. zwycięzca tegorocznego Tour de France i Giro d'Italia, mistrz świata Tadej Pogacar.
Miasta, liczące ponad 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane do kupowania wyłącznie autobusów zeroemisyjnych oraz wprowadzenia strefy czystego transportu - tak zakłada ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zespół Trumpa przygotowuje zmiany mające wejść w życie po objęciu stanowiska prezydenta, które zalecają uchylenie wymogu raportowania przez firmy danych o wypadkach samochodów zautomatyzowanych. Tesla już od dawna walczy o zniesienie tego przepisu twierdząc, że niesprawiedliwie uderza w firmę Elona Muska.
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich. Decyzję przez aklamację podjęła Rada Krajowa Nowej Lewicy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas