Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 290

Kilka dni temu Budapeszt nie zgodził się na przyznanie Ukrainie pakietu bardzo tanich pożyczek gwarantowanych przez unijny budżet. Dziś państwa unijne przyjęły przepisy, tak by nie była wymagana jednomyślność. Otwiera to furtkę dla gwarancji udzielonych przez państwa członkowskie.

Wartość tej pomocy to 18 mld euro na cały 2023 rok. pierwsza transza finansowego wsparcia ma być wypłacona Ukrainie w styczniu

"Ukraina może liczyć na UE. Będziemy w dalszym ciągu udzielać Ukrainie wsparcia, również finansowego, tak długo, jak będzie to konieczne. Przyjęte dziś przepisy oznaczają, że przez cały 2023 rok Ukraina może liczyć na regularną pomoc finansową ze strony UE" - zadeklarował czeski minister finansów, Zbynek Stanjura. Czechy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Na razie została przyjęta podstawa prawna, a ostateczna decyzja w sprawie gwarancji ma być podjęta w najbliższym tygodniu. Unijni przywódcy wciąż mają nadzieję, że Węgry zmienią zdanie i zgodzą się na gwarantowane pożyczki przez europejski budżet.