06:28
11.12.2022

Relacja z niedzielnych wydarzeń w Ukrainie

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 291
00:01
10.12.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:28
10.12.2022

Pentagon i US Airforce nie mogą podjąć decyzji, czy oddać Ukrainie stare drony

„Siły Powietrzne USA myślały, że opracowały plan doskonały: wziąć swoje stare drony Reaper, których od lat próbują się pozbyć i wysłać je na Ukrainę, która błaga o broń dalekiego zasięgu. Jednak po miesiącach wewnętrznych przepychanek, Pentagon wciąż nie podjął decyzji – mimo tego, że drony te mogłyby zapewnić Ukrainie zdolności, których potrzebuje od początku wojny” – pisze portal Politico.

US Air Force podjęły wewnętrzną decyzję, by wysłać stare bezzałogowce Reaper Ukraińcom miesiąc po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Amerykanie obawiają się jednak, że jeśli niektóre z dronów  zostaną zestrzelone, to ich elementy wpadną w ręce Rosjan.

22:37
10.12.2022

Zełenski pogratulował Centrum Wolności Obywatelskich pokojowej nagrody Nobla

Wyróżnienie wręczono laureatom w Oslo w sobotę. Ukraiński przywódca w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych podkreślił, dzięki przewodniczącej Centrum Ołeksandrze Matwijczuk w trakcie uroczystości po raz pierwszy zabrzmiał język ukraiński. "Gratuluję pani Ołeksandrze, jej współpracownikom i wszystkim ukraińskim obrońcom praw człowieka" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Oprócz ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich pokojową nagrodę Nobla otrzymali także białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki i Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał".

Czytaj więcej

"Czas wziąć odpowiedzialność". Pokojowe nagrody Nobla wręczone
21:45
10.12.2022

Eksplozje w pobliżu rosyjskich koszar w Melitopolu

Co najmniej dziesięć silnych eksplozji odnotowano w pobliżu rosyjskich koszar w okupowanym Melitopolu.

21:15
10.12.2022

W Helsinkach spalono flagę Rosji

Podczas obchodów święta niepodległości Finlandii, organizowanego przez skrajnie prawicową organizację podpalono rosyjską flagę. Rosyjskie MSZ poinformowało, że podjęte zostały kroki dyplomatyczne zobowiązujące fińskie władze do pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności.

20:25
10.12.2022

Przywracanie elektryczności w Odessie może potrwać miesiące

Naprawa szkód dokonanych przez irańskie drony użyte przez Rosję zajmie znacznie więcej czasu niż po poprzednich takich atakach i może potrwać kilka miesięcy, poinformowały ukraińskie władze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ponad 1,5 miliona ludzi w mieście portowym i otaczającym go regionie nie ma prądu i określił sytuację jako niezwykle trudną.

Czytaj więcej

Zełenski: 1,5 mln ludzi w obwodzie odeskim jest bez prądu
19:38
10.12.2022

Na Krymie podpalono koszary dla rosyjskich żołnierzy

We wsi Sowietske na Krymie spłonęły baraki, w których przebywali niedawno zmobilizowani Rosjanie. W barakach mogło być od kilkuset do tysiąca rosyjskich żołnierzy - podał portal Ukrinform.

18:56
10.12.2022

UE przygotowuje scenariusz awaryjny w sprawie 18 mld euro dla Ukrainy bez zgody Węgier

Kilka dni temu Budapeszt nie zgodził się na przyznanie Ukrainie pakietu bardzo tanich pożyczek gwarantowanych przez unijny budżet. Dziś państwa unijne przyjęły przepisy, tak by nie była wymagana jednomyślność. Otwiera to furtkę dla gwarancji udzielonych przez państwa członkowskie.

Czytaj więcej

Rada UE zatwierdziła pomoc dla Ukrainy w wysokości 18 mld euro
18:24
10.12.2022

Rosjanie chwalą się rekordowym eksportem gazu do Chin

Prawda o tym rekordowym eksporcie nie jest jednak aż tak rewelacyjna.

Czytaj więcej

Rekord, którego nikt nie widział, czyli eksport Gazpromu do Chin
17:49
10.12.2022

TotalEnergies długo zwlekał z opuszczeniem Rosji

Francuski koncern energetyczny ostatecznie porzuca swoje biznesy na tym rynku.

Czytaj więcej

Francuski gigant energetyczny ostatecznie porzuca Rosję
17:09
10.12.2022

Rosyjski bank w Londynie pod zarządem komisarycznym

VTB został objęty międzynarodowymi sankcjami zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Brytyjski oddział rosyjskiego banku VTB z zarządem komisarycznym
16:15
10.12.2022

Rosyjski opozycjonista skazany za krytykę wojny w Ukrainie

Na osiem i pół roku więzienia za krytykę rosyjskiej inwazji na Ukrainę i informowanie o zbrodni w Buczy został skazany Ilja Jaszyn. Opozycjonista był sądzony pod zarzutem „rozpowszechniania fałszywych informacji mających na celu zdyskredytowanie armii rosyjskiej”, na mocy ustawy wprowadzonej po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Chodzi o serię wpisów w mediach społecznościowych z maja tego roku, w których krytykował rosyjską inwazję na Ukrainę i zarzucał rosyjskiej armii zabijanie i torturowanie ukraińskich cywilów w Buczy. Jaszyn to jeden z opozycjonistów, którzy postanowili nie opuszczać kraju. Powiedział, że wierzy, iż  jego „antywojenny głos wybrzmi głośniej i bardziej przekonująco, jeśli pozostanie w Rosji”.

15:20
10.12.2022

Kanclerz Scholz zamierza nadal rozmawiać z Putinem

"Mamy zupełnie różne opinie. Mimo to będę z nim nadal rozmawiać, bo chcę znaleźć możliwe wyjście z tej sytuacji" - powiedział Olaf Scholz podczas spotkania w swoim okręgu wyborczym. Kanclerz Niemiec rozmawiał już z Władimirem Putinem kilkakrotnie przez telefon, od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Ostatnia rozmowa, w pierwszych dniach grudnia, nie odniosła dobrego skutku.

Czytaj więcej

Scholz chce nadal rozmawiać z Putinem
14:53
10.12.2022

Wiceszef MSZ Niemiec tłumaczy, czemu nie przekazano patriotów Ukrainie

- Mówiąc bardzo szczerze, nie jest prawdą, że mamy wolne systemy Patriot, które moglibyśmy wysłać np. na Ukrainę. Systemy Patriot, które wysyłamy, są częścią systemu obrony zbiorowej NATO - mówi Tobias Lindner.

Czytaj więcej

Czemu Niemcy nie chcieli wysłać Patriotów na Ukrainę? Wiceszef MSZ podał powód
14:27
10.12.2022

Maroko będzie dostarczać Ukrainie części zamienne do czołgów

Maroko, zgodnie z zaleceniem Stanów Zjednoczonych, dostarczy Ukrainie części zamienne do czołgów T-72 i tym samym stanie się pierwszym państwem afrykańskim, które zapewni Ukrainie pomoc wojskową

13:56
10.12.2022

W Helsinkach spalono rosyjską flagę. Moskwa domaga się wyciągnięcia konsekwencji

Rosja domaga się, aby Finlandia postawiła przed sądem osoby, które 6 grudnia spaliły flagę Rosji w Helsinkach, i podjęła kroki w celu wykluczenia takich działań w przyszłości.

13:38
10.12.2022

Rosja chce zamienić Ukrainę w "zależną dyktaturę" jak Białoruś - mówi żona białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla

Odbierając nagrodę w imieniu swojego męża w ratuszu w Oslo, Natalia Pinczuk powiedziała, że Białacki zadedykował nagrodę "milionom obywateli Białorusi, którzy wstali i podjęli działania na ulicach i w Internecie w obronie swoich praw obywatelskich".

"Wiem dokładnie, jaka Ukraina odpowiadałaby Rosji i Putinowi - zależna dyktatura. Taka sama jak dzisiejsza Białoruś, gdzie głos uciśnionego narodu jest ignorowany i lekceważony" - powiedziała cytując męża.

13:36
10.12.2022

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii: Wsparcie Iranu dla rosyjskich wojsk "prawdopodobnie wzrośnie" w najbliższych miesiącach.

Iran jest obecnie "jednym z czołowych militarnych sponsorów Rosji" na świecie - poinformowali Brytyjczycy w swoim codziennym raporcie na temat wojny na Ukrainie.

"Rosja próbuje uzyskać więcej broni (od Iranu), w tym setki rakiet balistycznych" - przekazano. "W zamian Rosja z dużym prawdopodobieństwem oferuje Iranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego, który przekształca ich relacje obronne".

12:52
10.12.2022

Były premier Boris Johnson wzywa kraje zachodnie do pilnego przyjrzenia się temu, co może zrobić, aby wesprzeć Ukrainę

Były premier, który został okrzyknięty przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego kluczowym sojusznikiem w walce kraju z Rosją, wykorzystał artykuł w "Wall Street Journal", aby przekonać, że jak najszybsze zakończenie wojny jest "w interesie wszystkich, w tym Rosji".

"Ponieważ wojna może zakończyć się tylko w jeden sposób, pytanie brzmi, jak szybko dojdziemy do nieuniknionej konkluzji" - napisał Johnson.

12:50
10.12.2022

Ukraina miała dostać cichą zgodę USA na atakowanie celów w Rosji

Stanowisko Waszyngtonu miało zmienić niszczenie krytycznej infrastruktury na Ukrainie.

Czytaj więcej

The Times: Waszyngton nieoficjalnie zatwierdził ukraińskie ataki na cele w Rosji
11:40
10.12.2022

Sztab Generalny: Rosja straciła 93 760 żołnierzy na Ukrainie

Ukraiński Sztab Generalny poinformował 10 grudnia, że Rosja straciła także 2 940 czołgów, 5 917 opancerzonych wozów bojowych, 4 535 pojazdów i zbiorników paliwa, 1 927 systemów artyleryjskich, 397 systemów rakietowych wielokrotnego użytku, 211 systemów obrony powietrznej, 281 samolotów, 264 helikoptery, 1 603 drony i 16 łodzi.

10:57
10.12.2022

Przewodniczący Dumy: Niemcy i Francja powinny zapłacić odszkodowania za Donbas

Czytaj więcej

Wołodin: Niemcy i Francja powinny wypłacić odszkodowania mieszkańcom Donbasu
10:19
10.12.2022

Rosyjscy agenci mają na Węgrzech wolną rękę

Z dziennikarskich śledztw wynika też, że rosyjscy hakerzy wielokrotnie penetrowali sieci informatyczne i komunikację wewnętrzną węgierskiego MSZ od co najmniej 2012 roku, a także po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Czytaj więcej

Jak Węgry wspierają rosyjskich agentów
10:02
10.12.2022

Mieszkańcy Odessy bez prądu

W związku z rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną obwodu odeskiego w nocy z 9 na 10 grudnia wszyscy odbiorcy, z wyjątkiem infrastruktury krytycznej, zostali odłączeni od prądu.

"Dziś w nocy doszło do kolejnego rosyjskiego ataku na obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie odeskim. Zniszczeniu uległo kilka obiektów jednocześnie. Ze względu na skalę zniszczenia infrastruktury energetycznej w Odessie, wszyscy odbiorcy z wyjątkiem infrastruktury krytycznej są odłączeni od energii elektrycznej" - poinformowała ukraińska firma energetyczna DTEK.

09:58
10.12.2022

Biały Dom ostrzega przed partnerstwem wojskowym Rosji i Iranu

Czytaj więcej

USA: Rosja i Iran zmierzają w kierunku pełnego partnerstwa obronnego
09:07
10.12.2022

Stany Zjednoczone przygotują zespoły saperów do rozminowania Ukrainy

Stany Zjednoczone spodziewają się utworzyć i sfinansować pracę 100 zespołów rozminowujących na Ukrainie.

Pracujący już ukraińscy eksperci od marca zneutralizowali około 500 tys. urządzeń wybuchowych.

08:33
10.12.2022

Moskwa zakazuje 200 Kanadyjczykom wjazdu do Rosji w odpowiedzi na sankcje

Rosja zakazuje setkom prominentnych Kanadyjczyków wjazdu do kraju w odpowiedzi na sankcje personalne ogłoszone przez Ottawę.

Kanada ogłosiła sankcje wobec 33 obecnych lub byłych rosyjskich urzędników i sześciu podmiotów zaangażowanych w rzekome "systematyczne łamanie praw człowieka" wobec obywateli, którzy protestowali przeciwko inwazji na Ukrainę. 

"W odpowiedzi na osobiste sankcje nałożone przez Ottawę ... 200 obywatelom Kanady odmawia się wjazdu na zasadzie wzajemności" - poinformowały rosyjskie władze

08:30
10.12.2022

Sekretarz obrony USA: Rosja rozbudowuje swój arsenał jądrowy

Czytaj więcej

Pentagon: Rosja rozbudowuje swój arsenał jądrowy
08:04
10.12.2022

Siły powietrzne: Ukraina zestrzeliła w nocy 10 dronów kamikadze

Jak podały Siły Powietrzne Ukrainy, wojsko zestrzeliło 10 z 15 wyprodukowanych w Iranie dronów Shahed-136 i Shahed-131 nad obwodami chersońskim, mikołajowskim i odeskim.

07:27
10.12.2022

ISW: Putin mówi o negocjacjach, by dać czas swoim wojskom

Prezydent Rosji wykorzystuje rozmowy o negocjacjach z Ukrainą jako środek do odseparowania Ukrainy od jej zachodnich sojuszników, przedstawiając Kijów jako niechętny do kompromisu, a nawet do podjęcia rozmów - uważają analitycy ISW.

Czytaj więcej

Think tank: Jaki cel ma ma Putin wzywając do negocjacji?
06:54
10.12.2022

Ministerstwo Edukacji: Rosyjskie ataki rakietowe uszkodziły lub zniszczyły ponad 390 obiektów edukacyjnych od 1 września.

Od początku inwazji Rosji, ponad 2800 obiektów edukacyjnych zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

06:24
10.12.2022

Norwegia przeznaczy 100 mln dolarów na odbudowę zniszczonej infrastruktury Ukrainy

Norwegia ogłosiła, że przekaże 1 mld koron norweskich (100 mln dolarów) na naprawę infrastruktury Ukrainy, która została uszkodzona w wyniku zmasowanych ataków rakietowych Rosji.

06:23
10.12.2022

Gubernator: Rosyjskie wojska przeprowadzają atak rakietowy na obwód sumski

Wieczorem rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na infrastrukturę mieszkalną w gminie Wielkopysariwskiej w obwodzie sumskim - poinformował gubernator obwodu Dmytro Żywicki. 

06:19
10.12.2022

W Moskwie zatrzymano 10 tys. mężczyzn w wieku poborowym

Mężczyźni zostali złapani "bezpośrednio na ulicy, a nawet w pracy" - donosi rosyjska niezależna grupa praw człowieka Memoriał. Policjanci zdjęłi plakietki identyfikacyjne i nie przedstawili się. "Oni (zatrzymani mężczyźni) są nadal przetrzymywani w wojskowym biurze rejestracji i poboru. Krewni jednego z zatrzymanych powiedzieli naszym prawnikom, że użyto wobec niego siły i zmuszono go do poddania się badaniom lekarskim. Teraz nie ma kontaktu z żadnym z mężczyzn" - ogłosił Memoriał.

06:13
10.12.2022

Zełenski: Rosjanie ""skutecznie zniszczyli Bachmut"

Prezydent Ukrainy powiedział w wieczornym wystąpieniu 9 grudnia, że w pobliżu miejscowości Bachmut, Sołedar, Marjinka i Kreminna w Donbasie na wschodzie Ukrainy trwają ciężkie walki. 

06:01
10.12.2022

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 289