Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 290

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Rosja po raz kolejny zwraca się do Iranu, aby zaopatrzyć rosyjskie wojsko w drony i rakiety ziemia-ziemia.

- Rosja oferuje Iranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego, który przekształca ich relacje w pełnoprawne partnerstwo obronne - powiedział Kirby.

- Myślę, że ważne jest, abyśmy jasno mówili, że to partnerstwo stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla sąsiadów Iranu w regionie - dodał.

Obawy o nową sprzedaż broni do Rosji pojawiają się po tym, jak Iran sprzedał setki dronów do Rosji.

Administracja Bidena niedawno przedstawiła sankcje przeciwko irańskim firmom i podmiotom zaangażowanym w transfer irańskich dronów do Rosji w celu wykorzystania ich w trwającej inwazji Putina na Ukrainę.

Czytaj więcej

Putin chce więcej współpracy wojskowej w organizacji łączącej Chiny, Indie i Iran

W październiku Biały Dom oskarżył Teheran o wysłanie irańskich wojsk na Krym w celu wsparcia rosyjskich ataków z wykorzystaniem dronów na ukraińskie elektrownie i inną kluczową infrastrukturę,

Biały Dom i brytyjski rząd informowały, że stosunkowo niewielka liczba irańskiego personelu rozmieszczonego na Krymie, części Ukrainy zaanektowanej przez Rosję z naruszeniem prawa międzynarodowego w 2014 roku, była tam po to, aby pomóc rosyjskim oddziałom w wystrzeleniu wyprodukowanych przez Iran dronów przeciwko Ukrainie.

- Wsparcie płynie w obie strony - powiedział Kirby. - Rosja dąży do współpracy z Iranem w takich dziedzinach jak rozwój broni i handel. W ramach tej współpracy jesteśmy zaniepokojeni, że Rosja zamierza dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe - dodał.