Putin chce więcej współpracy wojskowej w organizacji łączącej Chiny, Indie i Iran

Władimir Putin, przemawiając za pomocą wideołącza na szczycie ministrów obrony Szanghajskiej Organizacji Współpracy stwierdził że "dążenie Zachodu do utrzymania dominacji na światowej scenie zwiększa ryzyko konfliktów".

Publikacja: 09.12.2022 10:12

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 289

Rosja, od 24 lutego, prowadzi niesprowokowaną, najeźdźczą wojnę na Ukrainie.

- Potencjał konfliktów na świecie rośnie i jest to bezpośrednią konsekwencją prób podejmowanych przez zachodnie elity, w celu zachowania politycznej, finansowej, militarnej i ideologicznej dominacji wszystkimi środkami - przekonywał Putin.

- Oni celowo powiększają chaos i zaostrzają sytuację międzynarodową - dodał prezydent Rosji. 

Putin oskarżył też Zachód o "wykorzystywanie" Ukrainy i wykorzystywanie jej mieszkańców jako "mięsa armatniego" w konflikcie przeciw Rosji.

Czytaj więcej

Think tank: Kreml po raz pierwszy zdradził obecny cel wojny

Prezydent Rosji mówił też, że jest ważne, aby wojska z państw tworzących Szanghajską Organizację Wojskową oraz Wspólnotę Państw Niepodległych angażowały się w misje pokojowe.

- Wspólne misje pokojowe zyskują dziś wyjątkową wagę - powiedział Putin.

Podkreślił też, że natura i skala współczesnych zagrożeń zwiększa potrzebę współpracy w ramach Szanghajskiej Organizacji Wojskowej i Wspólnoty Państw Niepodległych.

Uważamy za niezbędne rozwijanie, w ramach Szanghajskiej Organizacji Wojskowej i WNP, stałej wymiany informacji na polu polityki obronnej

Władimir Putin, prezydent Rosji

- Niezbędna jest współpraca i tworzenia bardziej elastycznych i zrównoważonych systemów bezpieczeństwa i współpracy, adekwatnych do obecnych wyzwań. Muszą być one oparte nie na jakichś mitycznych, niepisanych zasadach, których nikt nie widział, nie na czyjejś dominacji i monopolu, ale na prawie międzynarodowym i poszanowaniu interesów innych państw - mówił Putin.

- Uważamy za niezbędne rozwijanie, w ramach Szanghajskiej Organizacji Wojskowej i WNP, stałej wymiany informacji na polu polityki obronnej, dzielenia się doświadczeniami z budowy sił zbrojnych i zwiększanie współpracy techniczno-wojskowej, mającej na celu wprowadzenie nowoczesnych typów broni i uzbrojenia - podkreślił.

Szanghajska Organizacja Wojskowa to regionalna organizacja międzynarodowa, powołana 15 czerwca 2001 przez Rosję, Chińską Republikę Ludową, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. W 2001 roku dołączył do niej Uzbekistan, w 2017 roku - Indie i Pakistan, natomiast 14 września tego roku do organizacji dołączył Iran.

Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" proponuje Rosjanom azyl na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Łukaszenko: W sprawie Ukrainy popełniliśmy tylko jeden błąd
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Jesteśmy gotowi do kontrofensywy
Konflikty zbrojne
"Pokojowy" spot rządu Orbana. Ukraina bez Krymu
Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami