Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 290

Wypowiedź Austina jest zgodna z ostatnim dokumentem określającym politykę Pentagonu w sprawie broni jądrowej.

Rosja posiada największy na świecie zapas broni jądrowej, liczący według ekspertów blisko 6 tys. głowic. Rosja i Stany Zjednoczone posiadają razem około 90 proc. głowic nuklearnych na świecie - wystarczająco dużo, by wielokrotnie zniszczyć planetę.

- Rosja również modernizuje i rozszerza swój arsenał nuklearny - powiedział Austin. - Gdy Kreml kontynuuje swoją okrutną i niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie, cały świat widział, jak Putin angażuje się w głęboko nieodpowiedzialne nuklearne potrząsanie szabelką - dodał.

Rosja zapowiedziała, że zwróci szczególną uwagę na budowę infrastruktury dla swoich sił jądrowych w 2023 roku.

Wcześniej w piątek Putin przysiągł na konferencji prasowej, że każdy kraj, który odważy się zaatakować Rosję bronią jądrową, zostanie zmieciony z powierzchni ziemi.

Czytaj więcej

Think tank: Jaki cel ma ma Putin wzywając do negocjacji?

Putin powiedział, że Rosja nie ma mandatu do przeprowadzenia prewencyjnego pierwszego uderzenia jądrowego, ale zaawansowana broń hipersoniczna zapewni Rosji możliwość zdecydowanej odpowiedzi, jeśli kiedykolwiek zostanie zaatakowana.

Rosyjski prezydent 21 września ostrzegł Zachód, że nie blefuje, kiedy powiedział, że będzie gotowy użyć broni jądrowej w obronie Rosji. 30 września powiedział, że Stany Zjednoczone stworzyły precedens zrzucając dwie bomby atomowe na Japonię w 1945 roku.

Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że Zachód wielokrotnie błędnie interpretował wypowiedzi Kremla.

Stany Zjednoczone ostrzegły Rosję przed konsekwencjami ewentualnego użycia broni atomowej.

Rosja i Stany Zjednoczone miały w ostatnich tygodniach prowadzić rozmowy na temat obowiązującego układu NEW START, który ogranicza liczbę głowic, jakie każda z nich może rozmieścić.

Moskwa wycofała się jednak w przeddzień spotkania, oskarżając Stany Zjednoczone o toksyczne antyrosyjskie zachowanie i próbę manipulowania traktatem na swoją korzyść.