Czystka w rosyjskiej Radzie Praw Człowieka. Putin powołał nowych członków

Prezydent Rosji powołał dziś w skład Rady Praw Człowieka kilkoro nowych członków, zwolenników wojny w Ukrainie. Wcześniej usunął przeciwników.

Publikacja: 17.11.2022 15:51

Od 2019 r. Radzie przewodniczy dziennikarz i zwolennik wojny Walery Fadejew

Od 2019 r. Radzie przewodniczy dziennikarz i zwolennik wojny Walery Fadejew

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 267

Według niezależnego portalu "The Moscow Times", rosyjski prezydent włączył do składu rady korespondenta wojennego Aleksandra Kotsa, dziennikarza tabloidu "Komsomolskaja Prawda", od początku rosyjskiej inwazji uznawanego za rzecznika Kremla.

Do rady dołączyła także Julia Bełechowa z Wszechrosyjskiego Frontu Ludowego, organizacji, która zbiera pieniądze na wsparcie prokremlowskich sił separatystycznych w ukraińskim Donbasie, a także Elena Szyszkina, członkini partii Wolny Donbas w samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Wśród 10 członków usuniętych dziś z rady jest m.in. Nikołaj  Swanidze, który coraz częściej wyraża swoje obawy związane z rosyjską inwazją i sierpniu, w liście otwartym do Putina wezwał do ograniczenia kary śmierci w obwodzie donieckim.

Z rady usunięty został także wybitny działacz na rzecz praw człowieka Igor Kaljapin, przewodniczący Komitetu Przeciw Torturom  i czołowy analityk ksenofobii w Rosji Aleksander Wierchowski, profesor, doktor nauk psychologicznych Aleksander Asmołow oraz sekretarz wykonawczy Rady Praw Człowieka w Petersburgu Natalia Jewdokimowa.

Rosyjska Rada Praw Człowieka została ustanowiona dekretem prezydenckim w 2004 roku, "aby wspomagać prezydenta w wykonywaniu konstytucyjnych uprawnień do ochrony praw i wolności człowieka, a także informować głowę państwa o stanie rzeczy w tym zakresie, przygotowywać propozycje w zakresie jego kompetencji, a także pomagać w rozwoju instytucje społeczeństwa obywatelskiego" - pisze propagandowa agencja TASS

Rada jest krytykowana za to, że nie rzuciła wyzwania Putinowi, ponieważ jej członkowie byli przez lata usuwani i zastępowani przez osoby bardziej przyjazne Kremlowi.

Od 2019 r. Radzie przewodniczy dziennikarz i zwolennik wojny Walery Fadejew.

Polityka
Koreańczycy wierzą, że sprzedadzą Polsce więcej czołgów. Wskazują datę
Polityka
Brytyjski miliarder popierał torysów. Zmienił zdanie, gdy Partia Pracy idzie po władzę
Polityka
Żołnierz USA poznał Rosjankę w Korei Płd. Teraz spędzi prawie cztery lata w rosyjskim więzieniu
Polityka
Joe Biden otwiera drogę do USA setkom tysięcy nielegalnych imigrantów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Marine Le Pen poprowadzi Francję ku bankructwu?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży