Aktualizacja: 21.04.2016 19:49 Publikacja: 21.04.2016 19:37
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak (na zdjęciu w środku)
Foto: PAP/ Jakub Kamiński
MSWiA opublikowało projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych, której zręby kilka tygodni temu zaprezentował Mariusz Kamiński, koordynator ds. służb specjalnych przy premierze i Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Ma wejść w życie już 1 czerwca 2016 r.
Jak przyznają autorzy ustawy, wprawdzie Polska nie była dotychczas bezpośrednim celem ataku terrorystycznego, „nie oznacza to jednak, że pozostaje zupełnie wolna od tego zagrożenia”. Ustawa daje służbom wyjątkowe uprawniania np. możliwość zastrzelenia terrorysty. „W przypadku ataku terrorystycznego Polska musi być przygotowana do podjęcia natychmiastowych i adekwatnych środków reagowania, a także usuwania jego skutków. Osiągnięcie tych celów wymaga zapewnienia mechanizmów współpracy wszystkich służb, organów i instytucji zaangażowanych w szeroko rozumiane działania antyterrorystyczne, jak również władz lokalnych, sektora prywatnego oraz całego społeczeństwa” - czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Co będą mogły polskie służby by walczyć z terroryzmem?
Przede wszystkim stworzony zostanie przez premiera katalog zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Szef ABW będzie prowadził wykaz osób mogących mieć związek ze zdarzeniami o charakterze terrorystycznym. ABW będzie gromadzić informacje o osobach podejmujących działalność na rzecz organizacji uznanych za terrorystyczne, poszukiwanych osobach prowadzących działalność terrorystyczną oraz osobach, wobec których istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogą prowadzić działania zmierzające do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym, w tym także osobach stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego. Do bazy ABW trafią osoby uczestniczące w szkoleniach terrorystycznych albo podróżujące w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym.
„Która z kandydatek lub który z kandydatów na prezydenta była/był/ dla Pani/Pana największym pozytywnym zaskocze...
Są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Opublikowano wyniki najnowszego badania Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Kim jest feministka w czerwonych koralach, Joanna Senyszyn? Ekonomistka, wieloletnia posłanka i eurodeputowana,...
Adrian Zandberg chce być prezydentem, który „stoi po stronie Polek i Polaków”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas