Niemiecka kolej Deutsche Bahn reaguje na szeroko komentowaną w Polsce wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na temat rzekomej dyskryminacji Polaków w pociągach w Niemczech. „Kulturowa różnorodność, otwartość, tolerancja i szacunek są podstawowymi wartościami Deutsche Bahn“ – czytamy w oświadczeniu przekazanym Deutsche Welle. Niemiecki przewoźnik zapewnia, że nie akceptuje przejawów rasizmu ani dyskryminacji, czy to wobec klientów firmy, czy też jej pracowników.

Rzecznik Deutsche Bahn nie chciał bezpośrednio komentować słów Jarosława Kaczyńskiego z niedzieli. Prezes PiS mówił w Opolu o rzekomo znanych mu przypadkach dyskryminacji polskich europosłów w niemieckich pociągach.

– Można czasem jeszcze dzisiaj, a może i nie czasem, spotkać w Niemczech, że na przykład polscy eurodeputowani jadą w niemieckim pociągu w pierwszej klasie, dosiada się Niemiec, orientuje się, że to Polacy, wzywa konduktora, żeby ich wyrzucił, bo jak to Polacy mogą jechać w pierwszej klasie – mówił Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami. Prezes PiS dodawał, że Polacy nie mogą dłużej godzić się na rolę „tych gorszych“ w relacjach z Niemcami. – Musimy z tym skończyć – mówił.

Czytaj więcej

Kaczyński tłumaczył sens reparacji. Poskarżył się na wyrzucanie polskich europosłów z niemieckich pociągów

W dalszej części oświadczenia przekazanego Deutsche Welle niemiecka kolej informuje, że jest przedsiębiorstwem otwartym na świat. „Jesteśmy dumni z naszej kolorowej załogi i świadomie stawiamy na różnorodność, bo czyni to nasz zespół lepszym. Każdego dnia przewozimy miliony podróżnych i gościmy ludzi wszelkiego pochodzenia, różnych orientacji seksualnych i religii, każdej płci i wieku“ – czytamy.

Deutsche Bahn nie odpowiedziała na pytanie, czy znany jest firmie incydent opisany przez prezesa PiS.