Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Skrajna prawica podbiła Włochy

Bracia Włosi, którzy w 2018 roku zdobyli w wyborach 4 proc. głosów, będą największym ugrupowaniem we włoskim parlamencie wyłonionym w wyborach z 25 września.

Partia Meloni jest najsilniejszym ugrupowaniem centroprawicowego bloku, w skład którego wchodzi też Liga Matteo Salviniego (zdobyła ok. 9 proc. głosów, znacznie mniej niż w 2018 r., gdy uzyskała 17 proc. poparcia). Trzecia duża partia w bloku włoskiej centroprawicy to Forza Italia byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego, która uzyskała ok. 8 proc. głosów.

Meloni zostanie najprawdopodobniej pierwsza kobietą w historii Włoch, która obejmie urząd szefa rządu. Będzie to też najbardziej prawicowy rząd Włoch po II wojnie światowej.

Czytaj więcej

Prognoza: Duża większość włoskiej prawicy w parlamencie

Niepełne jeszcze wyniki wyborów wskazują, że centroprawicowa koalicja będzie mieć dużą większość zarówno w Izbie Deputowanych (izba niższa parlamentu), jak i w Senacie.

- Musimy pamiętać, że nie jesteśmy na końcu, jesteśmy na początku. Od jutra musimy udowodnić swoją wartość - powiedziała 45-letnia Meloni zwracając się do wiwatujących sympatyków włoskiej prawicy po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów we Włoszech.

Rząd Meloni będzie 68. włoskim rządem po 1946 roku.

64 proc.

Tyle wyniosła frekwencja w wyborach z 25 września

- To, czego Włochy potrzebują, to stabilny rząd - oświadczył Giovanni Donzelli, wpływowy polityk partii Bracia Włochy, w rozmowie z telewizją SkyTG24. - Wyniki wskazują, że będziemy mieli taką możliwość - dodał.

Meloni zapowiedziała, że jej rząd będzie sprawował władzę w interesie wszystkich Włochów, których postara się zjednoczyć "skupiając się na tym co łączy, a nie na tym co dzieli". - To czas na to, by być odpowiedzialnym - podkreśliła.

Komentatorzy zwracają uwagę na niską frekwencje w wyborach, która wyniosła 64 proc. (w 2018 r. - 73 proc.). Tak niskiej frekwencji w wyborach parlamentarnych Włosi dotychczas nie notowali.

Rządząca dotychczas Włochami Partia Demokratyczna uzyskała 19 proc. głosów, a Ruch Pięciu Gwiazd - 15 proc. Centryści z partii byłego premiera, Matteo Renziego, uzyskali niemal 8 proc. głosów.