Anna Zalewska o zatruciu Odry: Na szczęście mamy deszcz

- Na szczęście mamy deszcz, i to obfity, więc mam nadzieję, że Odra zostanie zasilona i dotleniona w odpowiedni sposób. Jest szansa, że będziemy mogli mówić o tym, w jaki sposób Odrze pomóc - mówi europosłanka PiS Anna Zalewska.

Publikacja: 23.08.2022 12:46

Anna Zalewska

Anna Zalewska

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

26 i 27 lipca pracownicy Wód Polskich dostali pierwsze informacje o martwych rybach w Odrze, w rejonie śluzy w Oławie. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że już 27 lipca pracownicy zlokalizowali miejsce śnięcia ryb, a następnie zgłosili sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i na policję.

Mimo że oczyszczający Odrę ze śniętych ryb wędkarze alarmowali o możliwym skażeniu Odry od końca lipca, premier Mateusz Morawiecki zabrał w tej sprawie głos dopiero 11 sierpnia. W pierwszych wypowiedziach przedstawiciele rządu wskazywali, że odpowiedzialność za skażenie mogą ponosić samorządy, na terenie których dochodzi do zrzucania ścieków do Odry.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Wypłacić odszkodowania za Odrę. Premierze, wystarczy podpis

O swoich rozmowach z mieszkańcami Dolnego Śląska i Opolszczyzny mówiła w rozmowie z wp.pl europosłanka PiS Anna Zalewska. 

- Jako Dolnoślązaczka jestem w kontakcie z mieszkańcami, z instytucjami i urzędami. I rzeczywiście tutaj każde zdanie, każde słowo rezonuje, dlatego, że każdy się martwi, co będzie dalej. Na szczęście mamy deszcz, i to obfity, więc Odra mam nadzieję zostanie zasilona i dotleniona w odpowiedni sposób. W związku z tym jest szansa, że będziemy mogli mówić o tym, w jaki sposób Odrze pomóc - powiedziała.

Czytaj więcej

Dziemianowicz-Bąk: Minister Moskwa pojechała beztrosko na wakacje w sytuacji kryzysu

- Słyszymy z ust naukowców, że przed nami jeszcze tydzień, dwa na to, żeby móc poznać wszystkie wyniki badań, bo rzeczywiście tych próbek jest sporo pobieranych. Pierwsze informacje mówią m.in. o złotych algach, o takich elementach natury, które są bardzo toksyczne, musimy wszystko absolutnie potwierdzić. Służby działają, straż pożarna, policja, wojsko i oczywiście, przede wszystkim razem z wędkarzami i rybakami, bo oni byli na pierwszej linii - dodała europosłanka.

Polityka
Protest rolników. Szczepan Wójcik: Nie protestujemy przeciwko rządowi
Polityka
Hołownia w Pradze o V4: Co do diagnoz jest zgoda, różnica jest w receptach
Polityka
Rząd Donalda Tuska chce wynająć nowe limuzyny dla ministrów. Zapłaci ponad 10 mln zł?
Polityka
Sondaż: Którym politykom Polacy ufają najbardziej? Wyraźny lider
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Polityka
Daniel Obajtek miał być podsłuchiwany przez CBA. Komentarz byłego prezesa Orlenu
Polityka
Szczepan Wójcik, jeden z liderów protestujących rolników: Za rządów PiS też protestowałem