Orban: Kraje, w których mieszają się rasy, nie są już narodami

Premier Węgier Viktor Orban ostro wystąpił przeciwko "mieszaniu się" ras europejskich i nieeuropejskich, w przemówieniu, które natychmiast wywołało oburzenie partii opozycyjnych i polityków europejskich.

Publikacja: 24.07.2022 23:04

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: Flickr/epp.eu

- My (Węgrzy - red.) nie jesteśmy rasą mieszaną (...) i nie chcemy stać się rasą mieszaną - powiedział w sobotę Orbán. Dodał, że kraje, w których mieszają się Europejczycy i nie-Europejczycy, "nie są już narodami".

Orbán od lat wysuwa podobne twierdzenia, ale te komentarze zostały ubrane w ostre, skrajnie prawicowe słowa.

Katalin Cseh, europosłanka z opozycyjnej partii Momentum, powiedziała, że jest zbulwersowana wystąpieniem premiera. - Jego wypowiedzi przywołują czasy, o których myślę, że wszyscy chcielibyśmy zapomnieć. One naprawdę pokazują prawdziwe barwy reżimu - powiedziała.

Czytaj więcej

Viktor Orban: To nie jest nasza wojna

Na Twitterze Cseh zwrócił się do osób o mieszanej rasie na Węgrzech: "Twój kolor skóry może być inny, możesz pochodzić z Europy lub spoza niej, ale jesteś jednym z nas i jesteśmy z ciebie dumni. Różnorodność wzmacnia naród, nie osłabia go".

Na komentarze Orbána zareagował też rumuński eurodeputowany Alin Mituța. "Mówienie o rasowej lub etnicznej 'czystości', zwłaszcza w tak mieszanym regionie, jakim jest Europa Środkowo-Wschodnia, jest czysto urojone i niebezpieczne. I taki jest też pan Orban" - napisał na Twitterze.

Orbán wygłosił powyższe słowa podczas dorocznego przemówienia w rumuńskim Băile Tuşnad, gdzie wcześniej wypowiadał główne idee polityczne lub kierunki ideologiczne. To tam, w 2014 roku, po raz pierwszy powiedział, że chce zbudować na Węgrzech "nieliberalną demokrację".

W tym roku Orbán wygłosił apokaliptyczne przemówienie przewidujące upadek Zachodu i przepowiadające "dekadę niebezpieczeństwa, niepewności i wojny". Ostro skrytykował też zachodnie wsparcie militarne dla Ukrainy, pozycjonując się jako główny sojusznik Moskwy wewnątrz Unii Europejskiej.

"Im więcej nowoczesnej broni NATO daje Ukraińcom, tym bardziej Rosjanie będą przesuwać front do przodu. To, co robimy, to przedłużanie wojny" - powiedział Orbán

Orbán powiedział, że zadaniem Zachodu nie powinno być liczenie na zwycięstwo Ukrainy, ale pośredniczenie w zawarciu porozumienia pokojowego. "Nie powinniśmy być po stronie Rosji, czy Ukrainy, ale pomiędzy nimi" - powiedział, dodając, że polityka nakładania sankcji na Rosję nie zadziałała.

Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"
Polityka
Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
Polityka
AP: Prezydent Duda podpisał ustawę wymierzoną w lidera opozycji, Tuska
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Wybory w Turcji
Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"
Polityka
USA unikną niewypłacalności: Jest porozumienie ws. limitu długu