2,5 sekundy, które przesądziły o losie Shinzo Abe

Ochroniarze mogli uratować Shinzo Abe, gdyby osłonili go lub usunęli z linii ognia w ciągu 2,5 sekundy między nieudanym pierwszym a drugim strzałem, który śmiertelnie go ranił - twierdzi ośmiu ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy przejrzeli materiał filmowy z zamachu na byłego japońskiego premiera.

Publikacja: 19.07.2022 11:18

2,5 sekundy, które przesądziły o losie Shinzo Abe

Foto: AFP

Japońscy i międzynarodowi eksperci zwracają uwagę na serię błędów w zapewnieniu bezpieczeństwa byłemu premierowi.

Zabójstwo Abe w mieście Nara przez mężczyznę używającego broni domowej roboty wstrząsnęło narodem, w którym przemoc z użyciem broni jest rzadkością, a politycy prowadzą kampanię blisko społeczeństwa przy niewielkiej ochronie. 

Japońskie władze - w tym premier Fumio Kishida - przyznały się do uchybień w zakresie bezpieczeństwa, a policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

Oprócz ekspertów ds. bezpieczeństwa, agencja Reutera rozmawiała z sześcioma świadkami na miejscu zdarzenia i przeanalizowała wiele dostępnych w internecie nagrań wideo, wykonanych pod różnymi kątami, by poskładać w całość szczegółową relację.

Czytaj więcej

Po śmierci Shinzo Abe. Zamach, japońskie tabu

Z przeprowadzonej analizy wynika, ze 67-letni Abe nie był ochraniany od tyłu, co pozwoliło napastnikowi podejść na odległość kilku metrów.

- Powinni byli zobaczyć napastnika bardzo świadomie idącego w kierunku premiera i interweniować - powiedział Kenneth Bombace, szef Global Threat Solutions, która zapewniła bezpieczeństwo Joe Bidenowi, gdy ten był kandydatem na prezydenta.

41-letni Tetsuya Yamagami zbliżył się na odległość około 7 metrów od Abe przed oddaniem pierwszego strzału, który chybił. Drugi strzał oddał z odległości około 5 metrów.

- Ochroniarze Abe nie wydawali się mieć "koncentrycznych pierścieni bezpieczeństwa" wokół niego - powiedział John Soltys, były oficer Navy SEAL i CIA, obecnie wiceprezes w firmie ochroniarskiej Prosegur. 

Na nagraniu widać, że po pierwszym strzale Abe odwraca się i patrzy przez lewe ramię. Dwóch ochroniarzy próbuje dostać się między niego a strzelca, jeden podnosi wąską czarną torbę. Dwóch innych kieruje się w stronę strzelca, który przez dym podchodzi bliżej.

- Mimo że ochrona Abe chwilę później uporała się z napastnikiem i aresztowała go, to "złą reakcją" było pójście przez część ochrony za strzelcem, zamiast ruszenia w obronie Abe - powiedział Mitsuru Fukuda, profesor Nihon University specjalizujący się w zarządzaniu kryzysowym i terroryzmie.

Było wystarczająco dużo ochrony, "ale nie było poczucia zagrożenia" - powiedział Yasuhiro Sasaki, emerytowany policjant w prefekturze Saitama niedaleko Tokio, który zajmował się ochroną VIP-ów. - Wszyscy byli zaskoczeni i nikt nie poszedł tam, gdzie był Abe - dodał.

Narodowa Agencja Policji, która nadzoruje lokalne siły policyjne, przekazała, że zabójstwo Abe było wynikiem niedopełnienia obowiązków przez policję. Zapowiedziano powołanie zespołu do przeglądu środków bezpieczeństwa i ochrony oraz do rozważenia konkretnych kroków, aby zapobiec powtórzeniu się tak poważnego incydentu.

- Abe powinien mieć dedykowanego bliskiego ochroniarza, który by go odciągnął - powiedział członek amerykańskiej służby ochrony dyplomatycznej, która chroni wysokich rangą dyplomatów i zagranicznych dygnitarzy.

- Złapalibyśmy go za pasek i kołnierz, osłonili naszym ciałem i oddalili się - powiedział agent.

Katsuhiko Ikeda, były nadinspektor generalny tokijskiej policji, który kierował ochroną japońskiego szczytu G8 w 2000 i 2008 roku, powiedział, że sytuacja rozwinęłaby się zupełnie inaczej, gdyby ochrona Abe była na tyle blisko, by dosięgnąć go w ciągu sekundy lub dwóch.

Japońscy i międzynarodowi eksperci zwracają uwagę na serię błędów w zapewnieniu bezpieczeństwa byłemu premierowi.

Zabójstwo Abe w mieście Nara przez mężczyznę używającego broni domowej roboty wstrząsnęło narodem, w którym przemoc z użyciem broni jest rzadkością, a politycy prowadzą kampanię blisko społeczeństwa przy niewielkiej ochronie. 

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Historyczne porozumienie. Armenia i Azerbejdżan ustaliły pierwszy odcinek granicy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"
Polityka
Wybory w Indiach. Modi u progu trzeciej kadencji
Polityka
Przywódcy Belgii i Czech ostrzegają UE przed rosyjską dezinformacją
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Zakaz używania TikToka razem z pomocą Ukrainie i Izraelowi. Kongres USA uchwala przepisy