Władze Finlandii wydały oświadczenie w sprawie rozmowy Niinisto z prezydentem Rosji.

Prezydent Finlandii miał powiedzieć Putinowi, "jak fundamentalnie rosyjskie żądania z końca 2021 roku, mające na celu uniemożliwienie krajom wstąpienia do NATO, oraz inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku zmieniły warunki bezpieczeństwa Finlandii".

Czytaj więcej

MSZ Rosji: Moskwa zareaguje, jeśli NATO zbliży swoje siły nuklearne do granicy z Rosją

"Prezydent Niinisto ogłosił, że Finlandia podejmie decyzję o staraniach o członkostwo w NATO w ciągu najbliższych kilku dni" - przekazano.

Prezydent Finlandii dodał, że podczas ich pierwszego spotkania w 2012 roku powiedział Putinowi, że "każdy niepodległy naród dąży do maksymalizacji swoje bezpieczeństwo", i że wstępując do NATO, Finlandia przyjmuje na siebie zobowiązania.

"Rozmowa była prosta i bezpośrednia, przebiegła bez napięć, co uznaje się za istotne" - poinformowali Finowie.

Po ogłoszeniu przez Finlandię, że zamierza ubiegać się o członkostwo w NATO, rosyjskie dostawy energii elektrycznej zostały wstrzymane, a Rosja przeprowadziła ćwiczenia wojskowe w Kaliningradzie.  

Czytaj więcej

Rosyjskie myśliwce biorą udział w ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim

Putin nazywa decyzję Finlandii błędem

Rosyjskie media opublikowały wersję rozmowy z prezydentem Finlandii przedstawioną przez Putina.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Powiedział on Sauliemu Niinistö, że obecnie nie ma żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii i że porzucenie przez Finlandię wieloletniego statusu neutralnego byłoby błędem.

Zmiana taka zaszkodziłaby stosunkom między dwoma krajami, "które przez wiele lat były budowane w duchu dobrego sąsiedztwa i partnerskiej współpracy, i przynosiły obopólne korzyści".

Moskwa określiła rozmowę jako "szczerą wymianę poglądów".