Müller: Dawne spory Polski z UE są dziś jak dziecinna igraszka

Liczymy na to, że KE nie będzie pozostawać w sporze politycznym, który jest obecnie w Brukseli drugorzędny - powiedział w Radiu ZET rzecznik rządu Piotr Müller.

Publikacja: 10.03.2022 08:22

Rzecznik rządu Piotr Müller

Rzecznik rządu Piotr Müller

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

amk

Rzecznik rządu omawiał sytuację uchodźców, których już prawie 1,5 mln znalazło się w Polsce po napaści Rosji na Ukrainę.

Samorządy, które są najbardziej obciążone pomocą dla uchodźców, alarmują, że do tej pory nie funkcjonuje rządowa koordynacja z poziomu wojewodów.

Müller tłumaczył, że obecna sytuacja jest najpoważniejszym wyzwaniem humanitarnym od czasów II wojny światowej, a rząd opracował projekt ustawy dotyczącej pomocy dla uchodźców. Wczoraj przyjął ją Sejm, projekt czeka na decyzję Senatu.

Czytaj więcej

Ustawa dla uchodźców już uchwalona. Przepisy o bezkarności zostały

Rzecznik zapewniał, że rząd jest "elastyczny" w kwestii finansowania samorządowej pomocy.

Müller stwierdził, że Polska nie domaga przymusowej relokacji uchodźców, bo jest takiemu przymusowi generalnie przeciwna, a w ramach UE nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o przemieszczanie się. Czym innym jednak solidarne ponoszenie kosztów finansowych tej pomocy, dlatego rząd będzie zwracać się  do UE o większą niż deklarowana w wysokości 500 mln euro, wypłatę dla Polski z przeznaczeniem na pomoc dla Ukraińców.

Pytany o to, na co obecnie  liczy polski rząd, rzecznik odpowiedział: Że KE nie będzie w sporze politycznym, który teraz jest w Brukseli drugorzędny.

- Stare spory Polski z UE wyglądają w tej chwili jak dziecinna igraszka na tle tego, co się dzieje na wschodzie - ocenił polityk PiS.

Müller uważa, że stare spory Polski z UE wyglądają w tej chwili jak dziecinna igraszka na tle tego, co się dzieje na wschodzie, a UE już kilka razy pokazywała, że "od porozumienia dzielną nas niuanse", lecz sytuacja stała w miejscu.

- Z naszej strony jest dobra wola, ze strony UE też. Możliwe, że w tym miesiącu temat zostanie zamknięty  - mówił rzecznik, wskazując, że bazą do porozumienia w kwestii likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN powinien być projekt złożony przez prezydenta Dudę.

Polityka
Rusza Trzaskobus. Sztab kandydata KO z nową akcją na ostatniej prostej
Polityka
Sprawa mieszkania. Karol Nawrocki się tłumaczy, Mentzen, Hołownia, Zandberg i Biejat zabierają głos
Polityka
Oświadczenie majątkowe Karola Nawrockiego. Sztab kandydata publikuje dokument
Polityka
Przejęcie mieszkania przez Karola Nawrockiego. Opiekunka 80-latka zabrała głos
Polityka
Nowy sondaż: KO znów na czele, koalicja 15 X z minimalną przewagą
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku