MSZ Rosji może ocenić projekt ws. uznania republik w Donbasie

Deputowani z rządzącej rosyjskiej partii Jedna Rosja chcą, by w sprawie rezolucji, która wzywałaby prezydenta Rosji, Władimira Putina, do uznania Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, wypowiedziało się MSZ.

Publikacja: 14.02.2022 16:51

Siedziba Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej

Siedziba Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej

Foto: Adobe Stock

zew

Odpowiedni projekt został opublikowany w poniedziałek w bazie danych Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. Złożyli go dwaj deputowani partii Jedna Rosja, Wiktor Wodołacki i Artem Turow.

Dokument wzywa, by przeprowadzić konsultacje z resortem spraw zagranicznych w sprawie projektu apelu Dumy Państwowej do prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie konieczności uznania Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz omówić projekt apelu. Przyjęta rezolucja zostałaby przesłana prezydentowi.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Amerykański personel OBWE wyjeżdża z Doniecka

Wcześniej projekt rezolucji, która wzywałaby prezydenta Rosji, Władimira Putina, do uznania Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej - nieformalnych bytów utworzonych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie, gdzie od 2014 roku trwa konflikt między ukraińską armią a separatystami - przygotowała Komunistyczna Partia Rosji.

W projekcie tym czytamy, że "deputowani do Dumy Państwowej uważają uznanie Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej za usprawiedliwione i moralnie zasadne". Według projektu, uznanie samozwańczych republik "stworzy podstawy do zapewnienia bezpieczeństwa" mieszkańcom DRL i ŁRL przed "zewnętrznymi zagrożeniami", a także "rozpocznie proces międzynarodowego uznania obu państw".

Czytaj więcej

Dwóch Greków zginęło na Ukrainie w incydencie z udziałem ukraińskich żołnierzy

Doniecka Republika Ludowa jest obok Ługańskiej Republiki Ludowej jednym z dwóch nieformalnych bytów, utworzonych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie, gdzie od 2014 roku trwa konflikt między ukraińską armią a separatystami.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że formalne uznanie przez Rosję tych terenów za niepodległe jeszcze bardziej zaogniłoby sytuację związaną z koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Moskwa zaprzecza, by planowała inwazję i oskarża państwa zachodnie o szerzenie histerii.

Polityka
Umowa surowcowa USA-Ukraina podpisana. Jest oficjalne potwierdzenie
Polityka
Kto wygra powtórzone wybory w Rumunii? Kandydat prawicy na czele sondaży
Polityka
Wybory pokazały, że Donald Trump jednoczy Kanadyjczyków
Polityka
Liberałowie wygrywają wybory w Kanadzie. Donald Trump znów pisze o aneksji sąsiada
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Przyszły rząd Friedricha Merza na razie niekompletny
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne