"Załogi myśliwców Su-30SM Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi, w ramach sprawdzenia sił odpowiedzi Państwa Związkowego, przeprowadziły wspólny patrol na białoruskiej granicy" - głosi oświadczenie rosyjskiego resortu obrony.

Myśliwce miały odbyć lot na wysokości ok. 8 tysięcy metrów. Leciały z prędkością 750 km na godzinę w formacji bojowej, utrzymując minimalne dystanse między maszynami.

Rosyjski resort obrony opublikował zdjęcia z patrolu, na których widać myśliwce uzbrojone w rakiety.

Czytaj więcej

Doradca Bidena: Putin może zaatakować Ukrainę w każdej chwili

5 lutego rosyjski resort obrony poinformował, że dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu, Tu-22M3, wzięły udział w patrolu w przestrzeni powietrznej Białorusi, po czym wróciły do Rosji. Bombowce Tu-22M3 mogą przenosić ładunki jądrowe.

Od 10 do 20 lutego na Białorusi mają odbyć się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe, które mają być testem dla sił odpowiedzi Związku Białorusi i Rosji. Do 9 lutego na Białorusi trwa rozmieszczanie rosyjskich jednostek wojskowych.

5 lutego rosyjski resort obrony poinformował, że dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu, Tu-22M3, wzięły udział w patrolu w przestrzeni powietrznej Białorusi

Ćwiczenia odbywają się w czasie dużego napięcia wokół Ukrainy, w pobliżu granic której Rosja zgromadziła ponad 100 tysięcy żołnierzy.