Prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele samorządów utworzą komisję kodyfikacyjną, która sprawdzi, jakie zmiany są potrzebne w polskim prawie dotyczącym jednostek samorządu terytorialnego. Taka propozycja padła na spotkaniu prezydenta z przedstawicielami ogólnopolskich organizacji samorządowych.
Samorządowcy tłumaczą, że to dobry pomysł, bo wiele regulacji, do których urzędy wciąż się muszą stosować, jest przestarzałych. Powołanie takiej komisji pozwoliłoby znaleźć najbardziej nieaktualne procedury.
– Wiemy, jakie kompetencje ma prezydent RP, i nie spodziewamy się, że nagle stanie na czele rewolucji samorządowej – tłumaczy Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. – Liczymy jednak, że w kilku sprawach będzie mógł nam pomóc. Nie wiadomo jeszcze, kiedy taka komisja mogłaby zacząć pracę i kto wejdzie w jej skład. Ale takie podejście prezydenta to zdecydowany zwrot w stosunkach między samorządami i władzą centralną, które ostatnio są dość napięte. Do punktów zapalnych można zaliczyć m.in. reformę edukacji, pomysły ograniczenia liczby kadencji wójtów i prezydentów miast, przejęcie ośrodków doradztwa rolniczego oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej czy zmiany w finansach samorządowych.
– W samorządzie są politycy różnych partii, ale duża część jest zarządzana przez bezpartyjne komitety lokalne – przyznaje Andrzej Porawski.
Dlatego obecnie samorządowcy przygotowują się do walki o ordynację wyborczą, choć partia rządząca coraz mniej mówi o wprowadzeniu dwukadencyjności czy zgłaszaniu kandydatów tylko przez partie polityczne.