Kaczyński do działaczy ostro o senatorach. "W koalicji z PO"

- W następnych wyborach do parlamentu z naszych list będą mogli kandydować tylko ci, którzy podpiszą jednoznaczną deklarację o sposobie korzystania z immunitetu tak, by nie chronił osób on już w żaden sposób osób, wobec których istnieje poważne, uprawdopodobnione podejrzenie popełnienia przestępstw kryminalnych - zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w liście do członków partii.

Aktualizacja: 25.01.2018 16:32 Publikacja: 25.01.2018 16:03

Kaczyński do działaczy ostro o senatorach. "W koalicji z PO"

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

List jest pokłosiem głosowania senatorów na zgodą na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Za jej udzieleniem głosowało 32 senatorów, 37 było przeciw, 19 wstrzymało się od głosu.

Czołowi politycy głośno krytykowali wynik głosowania. - W moim osobistym odczuciu, w głębokim przekonaniu, prawo powinno być równe wobec wszystkich - i w stosunku do syna, i w stosunku do ojca. Ale ojciec jest senatorem i został przez senatorów obroniony - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Rzeczniczka PiS zapowiedziała zaś list Jarosława Kaczyńskiego do członków partii w tej sprawie.

List został opublikowany w czwartek m.in. na Facebookowym profilu PiS. - Przedstawiciele naszej formacji odmówili potraktowania jednego ze swych członków jak obywatela RP, zwykłego obywatela, nie korzystającego z żadnych przywilejów. Odmówili w realnej (bo mam nadzieję, że nigdy nie zawartej) koalicji z reprezentantami, tzw. totalnej opozycji, a dokładnie Platformy Obywatelskiej (z nielicznymi wyjątkami) - partii nie tylko skrajnie wrogiej naszym ideom i naszemu projektowi naprawy Rzeczypospolitej, ale odrzucającej wprost nasze prawo do rządzenia, mimo zdobycia demokratycznej legitymacji - napisał Kaczyński.

- Współdziałanie z taką formacją, nie w jakimś pozytywnym celu, co niekiedy może się zdarzyć, ale po ty, by utrudnić egzekwowanie prawa, stawia PiS w sytuacji, w której musimy się bronić przed często stawianym zarzutem, że w istocie jesteśmy tacy sami, jak naci przeciwnicy. Jest to zarzut całkowicie bezzasadny - przekonuje działaczy Kaczyński.

- (Immunitet) nie może stawiać nikogo ponad prawem, zapewniać bezkarności, budować posłom i senatorom pozycji obywatelki korzystających ze szczególnych przywilejów i to przywilejów wręcz zachęcających do nadużyć. W następnych wyborach do parlamentu z naszych list będą mogli kandydować tylko ci, którzy podpiszą jednoznaczną deklarację o sposobie korzystania z immunitetu tak, by nie chronił osób on już w żaden sposób osób, wobec których istnieje poważne, uprawdopodobnione podejrzenie popełnienia przestępstw kryminalnych - zapowiedział.

Kaczyński w liście w dwóch akapitach przedstawia też powód zmiany na stanowisku premiera. - Odwołanie ze stanowiska wcale nie musi oznaczać krytycznej oceny efektów jego pełnienia, co więcej, może być to decyzja podjęta mimo bardzo wysokiej oceny sposoby wykonania związanych z daną funkcja zadań. (...) Beata Szydło znakomicie wypełniała swoje zadania. Jednak w tych okolicznościach, wobec zmiany sytuacji i konieczności dokonania politycznego manewru, za jeszcze efektywniejsze uznaliśmy powołanie na stanowisko prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - czytamy w liście.

Polityka
Kampania w cieniu wojny na Wschodzie
Polityka
Dyrektor NASK: Afera z reklamami atakującymi konkurentów Rafała Trzaskowskiego to może być prowokacja
Polityka
„Ukraść wybory, dokonać ogromnej manipulacji”. Jarosław Kaczyński mówi o nadużyciach w kampanii
Polityka
Afera ze spotami wyborczymi. Prezydent Andrzej Duda chce informacji od ABW
Polityka
Wieczór i poranek wyborczy „Rzeczpospolitej” w rp.pl