Papoulias był bliskim współpracownikiem Andreasa Papandreou, założyciela Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK) i przeciwnikiem politycznym następcy Papandreou, Kostasa Simitisa.

Fakt, że Papandreou wystąpił przeciwko Simitisowi sprawił, że konserwatywny premier, Kostas Karamanlis, który zastąpił Simitisa na stanowisku szefa rządu w 2004 roku, zaproponował, by to Papoulias objął funkcję prezydenta republiki greckiej. W systemie politycznym Grecji prezydent ma bardzo ograniczone kompetencje a funkcja głowy państwa jest głównie reprezentacyjna.

Papoulias jako prezydent swoją pierwszą podróż zagraniczną odbył do Libii

Papoulias został prezydentem w 2005 roku, a w 2010 roku wybrano go na drugą kadencję. 

Papoulias urodził się 4 czerwca 1929 roku, w wiosce niedaleko Ioanniny, jako syn oficera greckiej armii, który skończył służbę w stopniu generała. Swoje imię zawdzięczał ojcu chrzestnemu, generałowi i bliskiemu przyjacielowi swojego ojca, który podziwiał austriackiego marksistowskiego polityka, Karla Kautsky'ego.

Czytaj więcej

Grecja: Do 3 stycznia wszędzie trzeba chodzić w masce

Mając zaledwie 12 lat Papoulias dołączył do ruchu oporu przeciwko niemieckiej okupacji Grecji. Po wyzwoleniu Grecji przyszły prezydent kraju skończył szkołę średnią i studiował prawo na Uniwersytecie Ateńskim. Uprawiał też lekkoatletykę - został m.in. młodzieżowym mistrzem Grecji w skoku o tyczce. Wchodził również w skład reprezentacji Grecji w siatkówce. 

Papoulias ukończył studia prawnicze zdobywając tytuł magistra na Uniwersytecie w Mediolanie. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Kolonii.

W 1963 roku Papoulias osiadł w RFN, a w 1967 roku, po przejęciu władzy w Grecji przez wojskową juntę (tzw. czarnych pułkowników) był założycielem organizacji sprzeciwiającej się rządom armii w Grecji. To w tamtym okresie nawiązał współpracę z Andreasem Papandreou.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W 1974 roku wrócił do Grecji i był jednym z założycieli PASOK-u. Jako polityk tej partii zasiadał w parlamencie od 1977 do 2004 roku. Wchodził też w skład kolejnych rządów tworzonych przez Papandreou, odpowiadając w nich głównie za politykę zagraniczną.

Papoulias był znany ze swoich bliskich relacji z przywódcami ze świata arabskiego - m.in. z Jasserem Arafatem i Muammarem Kadafim. Jako parlamentarzysta sprzeciwiał się m.in. interwencji NATO w Kosowie w 1999 roku i wyrażał poparcie dla ówczesnego prezydenta Serbii, Solobodana Milosevicia. Już jako prezydent swoją pierwszą podróż zagraniczną odbył do Libii. Był też gościem prezydenta Rosji, Władimira Putina, w czasie zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, w 2014 roku.